- 【New Android 14 system for tablet】The 10 inch F11 tablet is equipped with the latest Android 14 system and uses the Quanzhi A523 CPU processor. It will bring a series of other new features and optimizations, as well as smarter AI optimization experience, new gesture touch mode, global dark mode and other new functions. Reduce ineffective memory usage, effectively improve power consumption and overall application startup time, suitable for adults who need quick response.
- 【Tablet supports parental control and Face ID】Powered by the robust Android 14 system, this tablet offers convenient parental management features to help users regulate device usage time and content permissions, fostering a healthier, more orderly digital lifestyle. Users can enjoy thousands of e-books, audiobooks and other rich resources, balancing study and leisure while cultivating sound device usage habits. The F11 tablet also supports multi-window mode and eye protection mode. With facial recognition technology, you can effortlessly unlock the device. The dual-camera design supports photography and video calls, making the F11 tablet an ideal choice for every member of the family.
- 【Tablet powerful memory 20GB+128GB】This tablet supports up to 20GB of memory (6GB built-in memory+14GB optional virtual memory), which can be quickly replaced. 128GB of built-in storage space can store a large number of movies, games, and music, and is compatible with TF cards up to 1TB. This can store more high-resolution files and reduce the number of deletions, allowing you to store more and delete less.
- 【10.1-inch tablet supports Widevine L1】The F11 with a 10.1-inch high-definition display supports Widevine L1. Widevine L1 provides the highest level of security. Bringing you a bright and long-lasting high-definition streaming and gaming experience. The content is decrypted within the device and protected by hardware to prevent the original data from being leaked. Meanwhile, Widevine is widely used in Hulu, Amazon Prime Video, YouTube, and many other streaming services. Users can enjoy high-quality video content such as Amazon Prime on their tablets and enjoy a first-class video entertainment experience. Support split screen function.
- 【Ultra fast WiFi 6 connection for tablets】Compared to 5G WiFi, it has larger capacity and lower latency. WiFi 6 tablet supports both 2.4GHz and 5.0GHz frequency bands, providing a more stable Internet connection speed. Compared to other similar tablets, the F11 Android tablet has increased data forwarding speed by 85% in terms of hardware. It improves network performance, reduces interference, and provides a wider receiving range, minimizing latency or freezing caused by insufficient tablet memory.
fezawio Android 14 tablet 10 inch 20GB RAM+128GB ROM, Octa Core, WiFi 6, 6000mAh, (1TB TF) tablet with keyboard and mouse —(Green)
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(681 customer reviews)
£541.59 Original price was: £541.59.£374.17Current price is: £374.17.
| Brand | fezawio |
|---|---|
| Product Dimensions | 24 x 16 x 1 cm, 1.21 kg |
| Batteries | 1 P76 batteries required. (included) |
| Item model number | F11 |
| Manufacturer | fezawio |
| Series | F11 |
| Colour | Green |
| Standing screen display size | 10.1 Inches |
| Screen Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Resolution | 1280*800 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | Android |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 6000 Milliamp Hours (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.21 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 15 Nov. 2024 |
681 reviews for fezawio Android 14 tablet 10 inch 20GB RAM+128GB ROM, Octa Core, WiFi 6, 6000mAh, (1TB TF) tablet with keyboard and mouse —(Green)
Add a review Cancel reply
Related products
40% OFF
Rated 4.2 out of 5
(128)
4% OFF
Rated 4.1 out of 5
(211)








kelly –
Bon fonctionnement
Adam C. –
Bought for my grandson and…
Karima –
Für das Geld sehr gut.
Caroline wheelhouse –
Love this tablet, great…
karry –
Tablet itself it great and…
Valerie Button –
…
Nisveta Krasniqi –
rapporto qualità prezzo…
Rob –
Very pleased with it
kelly –
Estoy encantado con la…
MB –
Excellent tablet and…
Liu lou –
…
Cliente Amazon –
Articolo…
Adam C. –
I bought this tablet to…