- FAST DRYING and ENVIRONMENTALLY FRIENDLY: Suitable for all softwoods and hardwoods, our Exterior Wood Stain is touch dry in 10 minutes and rainproof in just 30 minutes. This outdoor wood stain has a water-based formula which is low odour and non-toxic, so safe to use in all outdoor environments.
- EASY-TO-USE and EASY CLEAN-UP: Apply with a Foam Brush, bristle brush or Lint Free Cloth and, because it is a water-based wood stain, just rinse out the brush under the tap ready to use again.
- DEEP PENETRATING STAIN: Our Exterior Wood Stain is highly concentrated and stains wood in just one coat. It can be used to colour new wood and restore old wood, and is specially formulated to evenly dye wood, ensuring equal and even colour penetration throughout. Additional coats can be applied to deepen the colour. 28 different colours available, as well as 15ml tester kits in 5 different colour ranges. Coverage: 13m² per litre.
- USE WITH: After staining your outdoor wood, the stain is lightfast and water resistant, but we recommend you seal and protect the wood with our Teak Oil. Our Exterior Wood Stain is based on the same technology as our Wood Stain but is made a little thicker to suit exterior wood. This means that it can be used on interior wood too if you prefer these colours.
- WOOD DYE: Our stain penetrates wood just like a dye, allowing the grain of the wood to show through, enhancing the beautiful characteristics of the timber. Additional coats can be applied to deepen the colour.
Exterior Wood Stain (Tester Kit, Greens) – Quick Drying and Easy-to-Apply – Concentrated Wood Stain for Outdoor Wood, Garden Furniture, Windows & Cladding
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(468 customer reviews)
£8,328.32
| Manufacturer | Furniture Clinic |
|---|---|
| Product Dimensions | 21 x 3 x 18 cm, 140 g |
| Item model number | 5060202379996 |
| Size | 5x15ml Tester |
| Colour | Greens |
| Style | Tester Kit (5x15ml) |
| Finish | Matte |
| Material | Water Based |
| Coverage | 13m²/litre |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 140 g |
| Date First Available | 22 Oct. 2021 |
468 reviews for Exterior Wood Stain (Tester Kit, Greens) – Quick Drying and Easy-to-Apply – Concentrated Wood Stain for Outdoor Wood, Garden Furniture, Windows & Cladding
Add a review Cancel reply
Related products
20% OFF
Rated 4.3 out of 5
(472)








Bryan –
I used this to paint some…
Andy –
Has taken 2 x 250ml…
sally slapcabbage –
I bought this set as I am…
PollyB –
A really good paint for…
Bryan –
Used these for a craft…
PollyB –
I used this to stain a…
Sheri –
I am really pleased with…
alex –
I purchased this tester…