- UNIQUE DESIGN: EMME Large Dog Bed has everything you need for your beloved dog; your dog will be surrounded by headrest space and cozy corners to burrow into. With our newest design and array of colors, it will best fits your pet’s interest and your home decoration
- MATERIAL FEATURES: ①Durability. EMME Orthopedic dog bed uses Polyamide Corduroy for the cover to provide Stronger Durability, Better Scratch Resistance and Better Bite Resistance than regular polyester pet bed. ②Cozy Cover. 220G Plush Faux Fur is used on top of the cozy cushion base for the sleep surface, which can provide extra soft comfort and delightful snuggling feeling. ③Sliding Resistance. The bottom uses black non-slip dot to avoid slippery
- STRONG SUPPORTING SYSTEM: The egg-crate orthopedic foam base helps to evenly distribute body weight to soothe pressure points, and the fluffy handrail filled with spherical polyester can provide aid and support for aching joints.And the foam is made of bamboo charcoal,effiently odor and dirt resistant. Filled polyester were wrapped by non-woven fabrics in the second layer to insulated from dog hair and odors
- EASY CLEAN & CARE: Washable Dog Bed with two strong fastness zippers around the bed, you can easily remove all parts. Machine wash separately in cool water for cover and Do not machine wash or machine dry liner or filling. Do not tumble dry. Hand wash can prolong the service time
- Size Info: Size S: external approx. 68.5×50.8×17.8CM (internal approx. 50X40X11CM); Size L: external approx. 91.5x71x23CM (internal approx. 68X58X15CM); Size XL: external approx. 111.8×86.4x25CM (internal approx. 85X70X15CM)
EMME Small Dog Beds, Medium Washable, 68.6×50.8×17.8cm, Waterproof Dog Sofa, Orthopedic Egg-Shaped Foam, Puppy Cat Beds Removable Resistant Linen Cover, Beige
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(1652 customer reviews)
£30.37
| Product Dimensions | 68.6 x 50.8 x 17.8 cm, 1.6 kg |
|---|---|
| Breed Recommendation | Small Breeds |
| Item Form | Sofa |
| Fill material | Orthopedic Foam, Polyester Fiber |
| Colour | Beige |
| Size | 68.6 x 50.8 x 17.8 cm (L x W x H) |
| Care Instructions | Machine Wash, Hand Wash |
| Special features | Orthopedic |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Date First Available | 23 May 2024 |
1652 reviews for EMME Small Dog Beds, Medium Washable, 68.6×50.8×17.8cm, Waterproof Dog Sofa, Orthopedic Egg-Shaped Foam, Puppy Cat Beds Removable Resistant Linen Cover, Beige
Add a review Cancel reply
Related products
10% OFF
Rated 4.2 out of 5
(209)
20% OFF
Rated 4.6 out of 5
(994)
95% OFF
Rated 4.2 out of 5
(324)









haggis77 –
I am sending this nack…
Miss J Taylor –
Some reviews here mention…
Lockwoka –
My dog loves this bed so…
Excellent. Strong material and perfect for fencing to keep the dog in. Really pleased with it. –
Los materiales son de muy…
Millly –
This product looks great…
Amazon Customer –
Excellent bed, The dog…
BetsyW15 –
Perfect for our dogs to…
Thorn –
Bought for cane corso X…
miss e k vigurs –
Perfect size & comfort for…
Excellent. Strong material and perfect for fencing to keep the dog in. Really pleased with it. –
Mi perra de tamaño…
Lockwoka –
Good quality, pleased with…
Miss J Taylor –
Bought this as needed a…
Millly –
It’s a well made product…