- Exceptional Performance: This laptop PC incorporates the latest 12th generation Alder Lake N95 processor, up to 3.4GHz, and UHD graphics up to 1200MHz, providing powerful graphics performance. With 16GB of LPDDR4 RAM and a 512GB SSD, it meets the daily needs of work, study and entertainment.
- Immersive viewing experience: This laptop PC has a large 16 inch screen and 2.5K resolution, providing clear visual quality with a resolution of 2520*1680. Enjoy videos with vivid colors and crisp details for an immersive experience. Equipped with stereo speakers and a front camera, it ensures smooth communication for high-quality face-to-face conversations with loved ones.
- Personalized Privacy Protection:The laptop computer offers multiple unlocking methods such as Touch ID fingerprint, which facilitates password-free access and reduces the risk of leakage. You can also select a PIN or password to increase security and enable more privacy settings.
- Ultra-thin design with multiple ports: This laptop PC has a rich port configuration, including 2 USB 3.0 ports, 1 HDMI, 1 TF card slot and 1 Type-C port, allowing efficient and convenient connections to external projectors or headphones. In addition, this laptop weighs only 3.3 pounds and has a thickness of only 0.78 inches, making it very easy to carry.
- Long Battery Life & Quiet Cooling: This laptop PC is equipped with 5000mAh rechargeable battery, providing extended working time and greatly reducing charging time. The intelligent cooling fan ensures continuous operation while minimizing noise, allowing you to work or enjoy your leisure without interruption.
DREAMFYRE Laptop PC 16GB RAM 512GB SSD Laptop Computer 16″ 2.5K, Alder Lake-N95 Processor (up to 3.4 GHz) Notebook, WiFi Bluetooth 4.2 USB 3.0 * 2 TF*1 Card Reader,Audio Jack*1…
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(4 customer reviews)
£225.82
| Brand | DREAMFYRE |
|---|---|
| Product Dimensions | 35 x 26 x 2 cm, 1.55 kg |
| Batteries | 1 AAA batteries required. (included) |
| Item model number | N95 |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd |
| Series | ANL5-2.5K |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2520×1680 |
| Resolution | 2520×1680 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Mobile CPU |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | SODIMM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Webcam Resolution | 0.3 MP |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Life in hours | 4 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.98 g |
| Item Weight | 1.55 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 20 Jan. 2025 |
4 reviews for DREAMFYRE Laptop PC 16GB RAM 512GB SSD Laptop Computer 16″ 2.5K, Alder Lake-N95 Processor (up to 3.4 GHz) Notebook, WiFi Bluetooth 4.2 USB 3.0 * 2 TF*1 Card Reader,Audio Jack*1…
Add a review Cancel reply
Related products
24% OFF
Rated 5 out of 5
(1)









Alihaydar balci –
16-inch large screen,…
pat o’connell –
Very good value for money,…
kayhan altin –
16GB+512GB
Alihaydar balci –
Totally price performance…