- 10 Years One Car Seat – from Birth to Booster (5 – 120 lb) it’s all you will need. Grows with your child, ultimate protection on every road trip. 4 modes in 1 seat!
- Rear Facing for Longer – lovingly engineered to keep your child rear-facing up to 50 lb.
- Fits 3-Across – our famous slim-fit design with zero compromises to safety, space, or comfort.
- Mechanically engineered from reinforced automotive grade high-strength steel, our unique core shell shields and protects your child.
- High-quality ComfortPlus Memory Foam, always included.
- The original and only all-in-one convertible car seat that folds for travel or compact storage. FAA approved for airline use.
- Comfort Support – head support pillow, comfort cushion and 2 XL cup holders. Additional features are exclusive to the following colorways: Black Storm, Blue Surge, Blue Razz Ice, Purple Wildberry and Pink Cotton Candy.
Diono Radian 3R, 3-in-1 Convertible Car Seat, Rear Facing & Forward Facing, 10 Years 1 Car Seat, Slim Fit 3 Across, Pink Blossom
Rated 4.7 out of 5 based on 1 customer rating
(4730 customer reviews)
£584.32
| Model Number | 50624 |
|---|---|
| Product Dimensions | 40.89 x 42.93 x 72.14 cm, 10.6 kg |
| Item model number | 50624 |
| Minimum Weight Recommendation | 2.27 kg |
| Maximum Weight Recommendation | 120 Pounds |
| Minimum Height Recommendation | 18.1 inches |
| Maximum Height Recommendation | 57 Inches |
| Material Type | Alloy Steel Plastic Polypropylene Polystyrene |
| Material composition | 90% Polyester, 10% Spandex |
| Care Instructions | Covers: Machine wash cold, line dry. Shell and Components: Spot clean |
| Additional product features | Fits 3 Across |
| Number of items | 1 |
| Style | Radian 3R Fits 3 Across |
| Batteries required | No |
| Orientation | Convertible Seat |
| Rear-facing maximum child weight | 50 Pounds |
| Harness type | 5-Point |
| Item Weight | 10.6 kg |
| Date First Available | 14 Sept. 2023 |
4730 reviews for Diono Radian 3R, 3-in-1 Convertible Car Seat, Rear Facing & Forward Facing, 10 Years 1 Car Seat, Slim Fit 3 Across, Pink Blossom
Add a review Cancel reply
Related products
40% OFF
£26.12 – £27.45Price range: £26.12 through £27.45
-
+
21% OFF
Rated 4.5 out of 5
(5)









Justice –
100% recommend. 2 seats…
Amazon Customer –
I bought this car seat…
Esther –
It’s a wonderful carseat…
Jessica S. –
I bought this car seat as…
Justice –
We bought 2 of these to…