- The new, ultra-premium Precision mobile workstations featuring Dell Optimizer for Precision: Dell’s most intelligent mobile workstations with AI-based optimization.
- Hookup all of your accessories with ports that include Thunderbolt, HDMI, USB and more.
- When you want to be heard but not seen, the camera shutter provides the privacy you want.
- Work will never weigh you down. This lightweight laptop starts at 1.86kg (4.09lbs).
Dell Precision 3550 15 Inch FHD Business Laptop (Grey) Intel Core i7-10510U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Win 10 Pro (Renewed)
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.62 x 35.91 x 1.5 cm, 1.86 kg |
| Manufacturer reference | 9R2GH-cr |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Precision 3550 |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-10510U |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 512 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro P500 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR5 |
| Graphics Card Ram Size | 2 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 90 watts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Average Battery Life in hours | 10.3 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 g |
| Item Weight | 1.86 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 30 Sept. 2024 |
Be the first to review “Dell Precision 3550 15 Inch FHD Business Laptop (Grey) Intel Core i7-10510U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Win 10 Pro (Renewed)” Cancel reply
Related products
6% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Reviews
There are no reviews yet.