| Brand | Dell |
|---|---|
| Package Dimensions | 48.5 x 46.3 x 17.5 cm, 6.2 kg |
| Manufacturer reference | CU-8IYQ-AOL1 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Optiplex |
| Colour | Black |
| Form Factor | Tower |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 240 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | DVD-ROM |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 6.2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 11 Jan. 2019 |
Dell OptiPlex Intel i5-2400 Quad Core i5 8GB RAM 240GB SSD + 500GB HDD WiFi Windows 10 Desktop PC Computer (Renewed)
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(1448 customer reviews)
- Intel Core i5-2400 Quad-Core Processor
- 8GB DDR3 RAM – 240GB SSD + 500GB SSHD
- HDMI Output – DVDRW
- WiFi USB Dongle









Amazon Customer –
Decent price.
Ujwal –
Received the desktop well…
Ivan –
The machine is great. Fast…
Keef –
Doesn’t work. When I got…
sue –
Came within a couple of…
Asher O’Connor –
Product arrived very clean…