- DISCOVER WHAT SIMPLE CAN DO: 15.6-inch laptop perfect for everyday use, in a stylish, thoughtful design. Featuring the latest Intel i5 processors.
- Stay Connected To What You Love: Enjoy quality video chats with a built-in HD webcam that keeps you looking your best. Easily spend more screen time on the things you enjoy with Dell ComfortView software, which is a TUV Rheinland certified solution* that reduces harmful blue light emissions to keep your eyes comfortable over extended viewing times, like your next movie marathon.
- Ergonomic Support: Keep your wrists comfortable as you type with the practical typing angle of the lift hinge.
- Adapt to Any Situation: Adaptive thermals keep your PC running efficiently, whether at your desk or working from your lap. Your Inspiron 15 intelligently adjusts its power and thermals to keep running smoothly, using advanced algorithms and accelerometers.
- Plenty of Ports: Connect all your devices with a variety of ports.
Dell Inspiron 3530 Laptop – 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Touchscreen Display, Intel Core i5-1335U, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Windows 11 Home – Carbon Black
£438.64
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.55 x 35.84 x 1.7 cm, 1.66 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | i3530-5067BLK-PUS |
| Manufacturer | Dell |
| Series | Dell Inspiron 15 3530 Laptop |
| Colour | Carbon Black |
| Form Factor | Tower |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Processor Count | 10 |
| RAM Size | 512 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Drive Size | 6256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | MaxxAudio Pro (Windows), Stereo Speakers (Windows) |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Wattage | 65 watts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.66 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 26 Oct. 2024 |









Kenneth S. –
Great touchscreen laptop….
Sea Stew –
I am very pleased with the…
MSG Himel Ret –
So far so good, as I learn…
Sandra G. –
Asked my son who is an IT…
Lucy –
Estoy feliz con mi hermoso…