- 14-inch FHD+ Touchscreen Display: 35.56 cm (14 inches), 1920 x 1200 pixels, 16:10 aspect ratio, 250nits brightness, ComfortView technology to reduce blue light emission. Perfect for a crisp, immersive visual experience with smooth touch functionality.
- Powerful Intel Core 7 Processor: Features the Intel Core 7 processor 150U for efficient multitasking and fast processing, making it ideal for demanding tasks such as video editing or productivity apps.
- Versatile Connectivity: Equipped with Intel Wi-Fi 6E for faster, more reliable internet, and Bluetooth 5.2 for connecting accessories. Includes an HDMI port, USB 3.2 Type-C, SD Card Reader, and more for all your connectivity needs.
- Enhanced Security and Convenience: Comes with a built-in fingerprint reader for secure and fast login. Pre-installed with Windows 11 Home in multiple languages (English, Dutch, French, German, Italian), offering enhanced security, superior performance, and a seamless interface.
- Stylish and Portable Design with Backlit Keyboard: The sleek Cloud Aluminum design in Ice Blue offers premium durability and style. Includes a backlit UK/Irish QWERTY keyboard for ease of use in low-light environments, making it perfect for both professional and personal use.
Dell Inspiron 14 2-in-1 7440-14″ FHD+ 250nits Touch Display Intel Core 7 processor 150U 16GB RAM 512GB SSD Intel Graphics Windows 11 Home Backlit UK Qwerty Keyboard Ice Blue
£759.53
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.89 x 22.6 x 31.4 cm, 1.74 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | i7440-7494BLU-PGB |
| Manufacturer | Dell |
| Series | Dell Inspiron 14 2-in-1 7440 |
| Colour | Ice Blue |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core 7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 10 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | 2 tuned speakers Audio Jack |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.74 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 14 Aug. 2024 |








Reviews
There are no reviews yet.