- system ram type: ddr4_sdram
- Stability: Each module is built using carefully selected DRAM to allow excellent stability
- Compatibility: Auto-overclocking with compatible laptop/notebooks (no BIOS configuration required)
- Design: Slim and attractive design to ensure physical compatibility with all 8th Generation or newer Intel Core i7, and AMD Ryzen 4000 Series notebooks
- Color: Black
Corsair Vengeance SODIMM 8GB (1x8GB) DDR4 2400MHz CL16 Memory for Laptop/Notebooks (Intel 6th Generation Intel Core i5 and i7 Processor Support) Black
Rated 4.7 out of 5 based on 1 customer rating
(7498 customer reviews)
£29.99 Original price was: £29.99.£25.45Current price is: £25.45.
| Brand | Corsair |
|---|---|
| Product Dimensions | 6.76 x 0.41 x 3 cm, 20 g |
| Batteries | A batteries required. |
| Item model number | CMSX8GX4M1A2400C16 |
| Manufacturer | Corsair |
| Series | VENGEANCE Series |
| Colour | Black |
| Form Factor | SO-DIMM |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Description | No Hard-disk |
| Voltage | 1.2 Volts |
| Power Source | Hand Operated |
| Hardware Platform | PC |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Item Weight | 20 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 24 Nov. 2017 |
Be the first to review “Corsair Vengeance SODIMM 8GB (1x8GB) DDR4 2400MHz CL16 Memory for Laptop/Notebooks (Intel 6th Generation Intel Core i5 and i7 Processor Support) Black” Cancel reply
Related products
Rated 4.7 out of 5
(7845)
£411.39
15% OFF
Rated 4.7 out of 5
(7498)









7498 reviews for Corsair Vengeance SODIMM 8GB (1x8GB) DDR4 2400MHz CL16 Memory for Laptop/Notebooks (Intel 6th Generation Intel Core i5 and i7 Processor Support) Black
There are no reviews yet.