- FAST PRINTING at 24 images per minute (ipm) mono and 15.5 ipm colour.
- PRINT MORE with a large 500-sheet capacity feeder and 50-sheet Duplex Automatic Document Feeder (D-ADF) that enables double sided scanning and printing, perfect for a busy workplace.
- Make the most of high ink yields of up to 2,500 mono pages and 1,500 colour pages.
- Scan to cloud or email via cloud connectivity.
- Print wirelessly from your smartphone or tablet.
Canon MAXIFY MB5450 All-In-One Inkjet Colour Printer – A4 Print, Copy, Scan, Fax – 500 sheet capacity, Wi-Fi, Ethernet, Cloud Link – ADF, Double Sided Scanning – Small Office…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(6 customer reviews)
£226.20
| Product dimensions | 39.4D x 46.3W x 35.1H centimetres |
|---|---|
| Controller type | Android |
| Maximum Supported Paper Size | A4 |
| Power consumption | 27 Watts |
| Included components | MAXIFY MB5450, Set up CD for Windows (Mac drivers available online), Fax/phone line cable, Power cable, Setup ink tanks, Manuals |
| Print media | Paper (plain) |
| Scanner type | Flatbed |
| Max input sheet capacity | 500 |
| Max copy speed black and white | 22 Images per Minute |
| Display type | LCD |
| Compatible devices | Laptops, PC, Smartphones, Tablets |
| Maximum colour print resolution | 600 x 1200 dpi |
| Sheet size | Custom sizes: Width 89-215.9 mm, Length 127-355.6 mm Millimetres |
| Maximum black and white print resolution | 600 x 1200 dpi |
| Warranty type | Limited |
| Colour depth | 24 bpp |
| Dual-sided printing | Yes |
| Maximum copies per run | 99 |
| Item model number | MAXIFY MB5450 |
| Manufacturer | Canon (UK) Ltd |
| Form Factor | All-in-One |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Power Source | AC 100-240v, 50/60hz |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 12.9 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 8 July 2016 |
6 reviews for Canon MAXIFY MB5450 All-In-One Inkjet Colour Printer – A4 Print, Copy, Scan, Fax – 500 sheet capacity, Wi-Fi, Ethernet, Cloud Link – ADF, Double Sided Scanning – Small Office…
Add a review Cancel reply
Related products
10% OFF
Rated 4.1 out of 5
(28)
3% OFF
Rated 4.2 out of 5
(335)
10% OFF
Rated 4 out of 5
(8)
3% OFF
Rated 4.2 out of 5
(51)
16% OFF
Rated 3.7 out of 5
(22)








NickTwick –
I’ve purchased seven or…
readwarbler –
This printer is useless….
Neil –
Do not use compatible…
Amazon Customer –
Mine (the 5150) pakced up…