- Bosmere, based in the UK, has been producing garden furniture covers since 1979, and they have a well-deserved reputation as a leading brand of outdoor furniture and barbecue covers. This experience means Bosmere Covers are not only designed to handle the toughest weather conditions, but they are also tested to make sure they function properly day after day without any issues.
- Bosmere All Weather furniture covers are made from durable UV-resistant Oxford fabric to resist fading in periods of strong sunlight. They are designed to keep out water that could damage or harm your garden furniture
- Bosguard water repellent coating means water runs right off the cover, ensuring a quick dry and no damage to your furniture
- Brass Eyelets and Heavy Duty Bungee Ties come included with the cover – use these to secure your cover to your garden furniture to protect against strong winds. Tie the bungee ties easily and quickly around the leg or base of your garden furniture, and rest easy knowing that your cover won’t go anywhere even in the strongest of winds
- Bosmere’s durable covers can protect against all manner of weather conditions and threats to your garden furniture – from extreme weather like rain, snow and sun to bird droppings, dust and grime
Bosmere All-weather (Modular) – L-Shaped Dining Set Cover – Large, Left Side Long, L286 x W222 x H82cm, AM663C
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
£77.99 Original price was: £77.99.£68.33Current price is: £68.33.
| Manufacturer | Bosmere |
|---|---|
| Part Number | AM663C |
| Product Dimensions | 204 x 78 x 286 cm, 5.3 kg |
| Item model number | AM663C |
| Size | L286 x W222 x H82cm |
| Colour | Charcoal |
| Style | Neutral |
| Material | 600D Oxford Fabric |
| Pattern | Solid |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Water Resistant, UV Resistant, Secure Fixing |
| Included Components | 1 L-Shaped Dining Set Cover |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 5.3 kg |
| Date First Available | 29 Jan. 2024 |
2 reviews for Bosmere All-weather (Modular) – L-Shaped Dining Set Cover – Large, Left Side Long, L286 x W222 x H82cm, AM663C
Add a review Cancel reply
Related products
12% OFF
Rated 4.5 out of 5
(934)








N RAWLINS –
Have covered my outside…
Mr K. –
Great fit and quality…