- ★ 6.5-inch Bigger Screen, Stunning Views on A Bigger Screen: Embark your next incredible and immersive visual journey on the expansive 6.5-inch waterdrop display with silky smoothness and quick responsiveness. The high-definition resolution brings you real-world vividness that fascinates you much. (720*1600 HD+ Resolution, 20:9 Aspect Ratio)
- ★ 5100mAh Massive Battery, Last Longer, Charge Less: Under the hood, the WAVE 6C embeds an above-average battery and turns out to be a strong powerhouse that continuously powers you up, living up to more than a day of regular use. Even though you use it heavily, WAVE 6C’s battery life exceeds your expectations.(7 hrs Game, 7 hrs Video, 27 hrs Call, 35 hrs Music, 792 hrs Standby)
- ★ Octa-core Unisoc SC9863A, Smoothly Respond to Each Task: Clocked at up to 1.6GHz, the Blackview WAVE 6C, backed by octa-core Unisoc SC9863A, runs multiple apps and multitasks at sufficient fluidity, responsiveness, and efficiency to satisfy your productivity and entertainment needs.
- ★ Up to 4GB RAM + 32GB ROM, Competent in Daily Multitasking & Storage: WAVE 6C has up to 4GB RAM, which allows you to run multiple applications simultaneously and switch between them easily. Additionally, its 32GB ROM, with the option to expand by 1TB TF card, offers enough space for installing applications and storing files, making it suitable for everyday use and providing a satisfying user experience.
- ★ 5MP + 8MP Cameras, Capture Every Brilliant Moment: Capture spectacular landscapes, creative videos and exciting sports moments with Blackview WAVE 6C’s 8MP Samsung ISOCELL 4H7 Rear Camera that delivers incredible details and vivid colors. And don’t forget its 5MP front camera, which makes every selfie lively and vibrant.(1080P Video Recording)
Blackview Wave 6C 4G Smartphone Unlocked, 6.5’’ HD+,Octa-core 4GB+32GB(1TB External SD), 5MP+8MP Camera, 5100mAh Battery, Android 13 DUAL SIM Free Mobile Phone, Smart-K Box…
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(20 customer reviews)
£89.99
| Brand | Blackview |
|---|---|
| Operating system | Android 13.0 |
| RAM memory installed size | 4 GB |
| CPU speed | 1.6 GHz |
| Memory storage capacity | 32 GB |
| Screen size | 6.5 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 |
| Model name | WAVE 6C-BLACK |
| Wireless carrier | Everything Everywhere |
| Cellular technology | 4G |
20 reviews for Blackview Wave 6C 4G Smartphone Unlocked, 6.5’’ HD+,Octa-core 4GB+32GB(1TB External SD), 5MP+8MP Camera, 5100mAh Battery, Android 13 DUAL SIM Free Mobile Phone, Smart-K Box…
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 4.2 out of 5
(255)
9% OFF
Rated 3.7 out of 5
(358)
£77.74 – £78.30Price range: £77.74 through £78.30
-
+
£118.00 – £118.10Price range: £118.00 through £118.10
-
+
£115.28 – £115.91Price range: £115.28 through £115.91
-
+









Client d’Amazon –
Il es bien fonctionne bien
Kindle Customer –
Love it
Denechaud soumia –
Me ha gustado mucho el…
Amazon Kunde –
Très bon smartphone. Aucun…
Amazon Kunde –
Cliente de Kindle –
Funciona correctamente