- 【12th N97 Processor】Blackview AceBook 8 windows laptop is equipped with the 12th generation Intel N97 processor, quad-core and quad-thread, up to 3.6GHz, with a startup speed like a supercar and easy multitasking. 7nm advanced technology, performance soared 3 times over the previous generation, whether it is a large project or daily entertainment, it can be easily controlled, meeting all your needs for work, study, and family entertainment, making every moment smooth as silk.
- 【16GB DDR4 RAM + 512GB SSD】The AceBook 8 gaming computer is equipped with 16GB DDR4 RAM, which responds to your every command instantly, and multitasking switching is smooth and unimpeded. The 512GB SSD has massive storage space and supports up to 1TB expansion, which can easily accommodate high-definition videos, large games or work documents. Free storage, enjoy the convenience and fun of digital life as you wish.
- 【15.6-inch FHD+ IPS Display】 Laptop computer is equipped with a 15.6” FHD+ IPS display with 1920*1080 HD resolution to clearly present every detail. 180°rotatio,84% high screen-to-body ratio, 16:9 golden ratio with micro-frame design, bring an unprecedented wide field of view. Work laptop built-in 1MP HD camera, video conferencing, remote communication is like face-to-face, recording every important moment. IT also has a Touch ID unlocking function, PIN code, guarding data security.
- 【Ultra-Thin And Portable, Long Battery Life】 slim laptop weighs only 1.6KG and has body of 18.2MM. The built-in 38Wh large-capacity battery, combined with lightning fast charging, can be fully charged in 3.3 hours, and the battery life is up to 4 days, meeting your all-weather work and entertainment needs. Equipped with an efficient heat dissipation system, low-noise operation, a solid metal casing, durable and pressure-resistant, it is an ideal choice for business trips and daily commuting.
- 【All-Round Port, Efficient Office】AceBook 8 notebook laptop is equipped with eight ample ports, which can easily handle multi-screen display for business meetings and external devices for creative work. HDMI 2.0 supports 4K high-definition output, and every presentation is stunning. Type-C all-round interface, data transmission, fast charging, external devices are all available. 0.35 MM headset jack,Bluetooth 5.0+2.4G/5G dual-band WiFi, stable connection, enjoy a seamless network experience.
- 【Laptops With Windows 11 & After-sales Service】AceBook 8 business laptops is equipped with Windows 11 Home and pre-installed with Microsoft Office. Focus on meeting mode, reduce distractions and improve concentration. Windows Security Center and Defender Firewall protect your data security. What’s more, Blackview official website provides customers with lifetime technical support and 12-month quality warranty. If you have any questions, please contact us.
Blackview Laptop Computer, 15.6 inch FHD Display, Quad-Core 12th Gen N-97 CPU(Up to 3.6GHz), 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Windows 11 Student Laptops, Metal Body, 5G WiFi, HDMI 2.0,…
£429.99 Original price was: £429.99.£269.97Current price is: £269.97.
| Brand | Blackview |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.9 x 23.3 x 1.9 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Blackview 16GB RAM512GB SSD Laptops |
| Manufacturer | Blackview |
| Series | Blackview AceBook 8 16GB RAM 512GB SSD Laptops |
| Colour | Grey |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920*1080 Pixels |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Type | Phenom II X4 Quad-Core N970 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts (DC) |
| Front Webcam Resolution | 1 MP |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Standby Life in hours | 96 Hours |
| Average Battery Life in hours | 7 years |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 29 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 July 2024 |








albegood4u –
Performance is very…
Brian reynolds –
Pesa bastante, pero es muy…
Diana –
There are just a few…
Andy –
i just bought this today…
Diana –
Perfect, so slim and…
Nur Mohammad Pwatary –
Note to parents, don’t be…
Brian reynolds –
Móvil robusto,con mucha…
anton venter –
What a fantastic find…
For…
Yoseph –
Been a long time since I…
tony stanton –
super fast, brilliant…