- 27-Inch display: 165 Hz refresh rate 1 ms MPRT IPS gaming monitor with 2560×1440 QHD resolution and FreeSync for smooth gameplay
- Image optimization: BenQ HDRi technology, light tuner, and black eQualizer optimize image quality for better gaming experiences
- Sound: Dynamic 2.1 channel sound from two 2 W speakers and one 5 W woofer plus a DSP chip, treVolo audio with five custom sound modes
- Convenience: Five-way navigator, scenario mapping and gaming quick OSD offer easy control; height/tilt adjustable and eye-care for a better experience
- Connectivity: HDMI and DP connectivity
- Note:For pixel issue Clean the LCD screen.Switch on and off,cyclically.These are pixels that are permanently on or off and it is a natural defect that takes place in LCD technology
BenQ MOBIUZ EX2710Q Gaming Monitor (27 inch, IPS, 1440P, 165 Hz 1ms HDR 400, FreeSync Premium, 144 Hz compatible)
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(4249 customer reviews)
| Brand | BenQ |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.3 x 61.4 x 42.6 cm, 7.4 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | EX2710Q |
| Manufacturer | BenQ |
| Series | EX2710Q |
| Colour | 27 inch |
| Form Factor | PRINTER |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 2560×1440 |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixels |
| Processor Type | Others |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Voltage | 240 Volts |
| Hardware Platform | computers |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 2 Kilowatt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 2 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 5 |
| Number of Lithium Metal Cells | 5 |
| Item Weight | 7.4 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Jun. 2021 |
Be the first to review “BenQ MOBIUZ EX2710Q Gaming Monitor (27 inch, IPS, 1440P, 165 Hz 1ms HDR 400, FreeSync Premium, 144 Hz compatible)” Cancel reply
Related products
10% OFF
Rated 4.7 out of 5
(34)








4249 reviews for BenQ MOBIUZ EX2710Q Gaming Monitor (27 inch, IPS, 1440P, 165 Hz 1ms HDR 400, FreeSync Premium, 144 Hz compatible)
There are no reviews yet.