- Espresso Precision: The Encore ESP specialises in espresso, offering high-resolution grind settings that result in barista-quality shots.
- Dual-Range Grinding: Features a metal dual-range adjustment system for enduring daily use, with settings #1-20 for fine espresso and #21-40 for coarser brews like filter or French press
- Effortless Operation: Grinding starts with a press of the pulse button or hands-free with the on/off knob, simplifying your espresso workflow for consistent results
- Durable and Safe: Built to last with a quick-release 40mm conical steel burr set and safety certifications, ensuring reliability and quality performance
- Craftsmanship in Every Grind: At Baratza, we believe the secret to an exceptional cup of coffee begins with the grind. Our burr grinders are meticulously designed for a superior brew
Baratza – Encore ESP 230V Coffee Grinder – Electric Coffee Bean Burr Grinder, Black
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(20 customer reviews)
£159.95
SKU: B2L-7712924
Category: AMS
| Brand | Baratza |
|---|---|
| Model Number | ZCG495BLK4GUK1A |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 14.5 x 11 x 35 cm, 2.6 kg |
| Power / Wattage | 70 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Item Weight | 2.6 kg |
| Date First Available | 25 Jan. 2024 |
20 reviews for Baratza – Encore ESP 230V Coffee Grinder – Electric Coffee Bean Burr Grinder, Black
Add a review Cancel reply
Related products
3% OFF
Rated 4.2 out of 5
(1767)
17% OFF
Rated 3.6 out of 5
(95)
AMS
Sage – The Barista Express – Bean to Cup Coffee Machine with Grinder and Milk Frother, Black Truffle
Rated 4.6 out of 5
(2394)
£721.58








T. Dudgeon –
Noisy machine, but efficient even for single cups
Mr. R. O’Brien –
Looking for a reasonably price grinder capable…
romster –
I can confirm that in the Uk at least it comes…
Kindle Customer –
The coffee grinder is brilliant. It has lots…
Tim Hatchard –
My product arrived with missing and damaged…
Wong David –
The grinder is a bit quieter compared to…
Mandy Spencer-Oliver –
This was a present for my son he absolutely…
Amazon Customer –
Grind finer than the original Encore, perfect…