- This is a super soft touch dog bed designed to maximize warmth and extra comfort, Includes special features to enable the user to easily wash the bed separately, Washing guidelines: Outer ring of the bed is hand wash only, Cover of cushion is machine washable
- Faux sheep fur outer lining- maximises warmth and extra comfort
- Removable cushion – this enables user to wash the cover
- Reversible second colour option
- Branded Banbury & Co with an attached PU badge
Banbury & Co Luxury Dog Sofa Bed, Medium,Grey
Rated 3.2 out of 5 based on 1 customer rating
(51 customer reviews)
£44.12 Original price was: £44.12.£37.43Current price is: £37.43.
| Pet Type | Dog |
|---|---|
| Product Dimensions | 80 x 65 x 25 cm, 1.83 kg |
| Item model number | PBBC31 |
| Breed Recommendation | Small Breeds |
| Item Form | Bolster |
| Fill material | Polyester Fiber or Hollow Fiber |
| Colour | Grey |
| Size | Medium |
| Maximum Weight Recommendation | 6.8 kg |
| Quantity | 1 |
| Care Instructions | Hand Wash Only, Machine Wash |
| Special features | Removable Cover |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.83 kg |
| Date First Available | 15 Feb. 2016 |
51 reviews for Banbury & Co Luxury Dog Sofa Bed, Medium,Grey
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.3 out of 5
(303)
£299.00
Rated 4.4 out of 5
(1654)
£9,079.07
19% OFF
Rated 3.9 out of 5
(98)






a d sykes –
I ordered this on behalf…
Badger’s Book Club –
E’ un prodotto molto chic,…
Badger’s Book Club –
La cama es tal cual se ve…
Storm –
I’ve attached a photo as I…
Matthew Gibson –
We have a few Banbury dog…
Lincolnshire Lassie –
My dog thinks he is in…
Caroline –
We had bought this on the…
rachel –
Don’t know what I was…
Caroline –
I bought this bed for my 2…
C. P. –
Felt second hand – smelled…