- 27-inch Full HD (1920 x 1080) Fast IPS gaming monitor with ultrafast 280*Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay.
- ASUS FastIPS technology enables a 1ms response time (GTG) for sharp gaming visuals with high frame rates.
- Delivering a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default.
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) technology enables ELMB together with G-SYNC Compatible, eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates.
- High Dynamic Range (HDR) technology with professional color gamut delivers contrast and colour performance that meets the DisplayHDR 400 certification.
- Colour: Black.
- Note-Download the drivers for your OS otherwise the monitor might not run properly.
ASUS TUF Gaming VG279QM HDR Gaming Monitor – 27 Inch Full HD (1920 x 1080), Fast IPS, 280Hz, 1 ms (GTG), Extreme Low Motion Blur Sync, G-SYNC Compatible, DisplayHDR 400, Black
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(5996 customer reviews)
£165.82 Original price was: £165.82.£128.32Current price is: £128.32.
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.99 x 24.39 x 14.28 cm, 5.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | VG279QM |
| Manufacturer | Asus |
| Series | TUF GAMING VG279QM |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Processor Type | Others |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Voltage | 240 Volts |
| Power Source | Hand-operated |
| Operating System | Windows |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 2 Kilowatt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 2 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 5 |
| Number of Lithium Metal Cells | 5 |
| Item Weight | 5.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 13 Jan. 2020 |
5996 reviews for ASUS TUF Gaming VG279QM HDR Gaming Monitor – 27 Inch Full HD (1920 x 1080), Fast IPS, 280Hz, 1 ms (GTG), Extreme Low Motion Blur Sync, G-SYNC Compatible, DisplayHDR 400, Black
Add a review Cancel reply
Related products
21% OFF
Rated 4.3 out of 5
(2599)
10% OFF
Rated 4.7 out of 5
(34)








JohnF –
This monitor has a decent…
adri1503 –
Je longtemps chercher pour…
Osman Gün –
Ürünü 4 yıl önce aldım….
edward –
Love this monitor! Really…
Foddy –
This is my first ever…
Patryk –
screen flickering
Niall Mullenger –
Before I begin this…
Handbroms –
Stor och powerful
cagri eren –
4K 120 hz olması dışında…