- 14″ 1920 x 1080 (Full HD) – Wi-Fi 6E, Bluetooth
- Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz
- 8 GB (provided memory is soldered)
- 512 GB SSD M.2 PCIe 4.0 – NVM Express (NVMe)
- Operating System : Windows 11 Pro
ASUS ExpertBook B1 B1402CV | 14.0″ Full HD Screen | Intel i5-1335U | 8GB RAM | 512GB PCIe SSD | Windows 11 Professional
£625.73
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Product Dimensions | 20.45 x 1.89 x 31.69 cm, 1.46 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | B1402CV-EBI585X |
| Manufacturer | Asus |
| Series | ASUS ExpertBook B1 |
| Colour | Star Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 40 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voltage | 230 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.46 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 30 May 2024 |
Be the first to review “ASUS ExpertBook B1 B1402CV | 14.0″ Full HD Screen | Intel i5-1335U | 8GB RAM | 512GB PCIe SSD | Windows 11 Professional” Cancel reply
Related products
Rated 4.4 out of 5
(1172)
£463.29
28% OFF
Rated 4.4 out of 5
(133)








Reviews
There are no reviews yet.