- LGA1700 COMPATIBILITY: The Freezer 34 eSports DUO (white) is compatible with Intel’s new Alder Lake processors – Socket LGA1700
- IMPROVED HEAT DISSIPATION: Evenly spread direct-touch heat pipes and an optimised heat sink design with 54 cooling fins lead to an ideal heat dissipation for the Freezer 34 eSports DUO
- FOR HIGH-END CPU: The contact surface of the Freezer 34 eSports DUO heat pipes does not cover the full heatspreader, but is right where the processor DIE is and covers even the largest versions (18 core)
- EASY INSTALLATION & SECURE HOLD: Fast and easy to install, the mounting system of the Freezer 34 eSports DUO is compatible with Intel and AMD sockets, thanks to a backplate and its low weight it’s also transport safe
- IDEAL AIRFLOW: The two BioniX P-fans of the Freezer 34 eSports DUO work in push-pull-mode, the resulting increase of airflow ensures that the heat from the CPU is dissipated even faster
- COMPATIBILITY: The Freezer 34 eSports DUO is compatible with the Intel Sockets: 2066, 2011(-3), 1155, 1151, 1150, 1200, 1700 and AMD Socket: AM5, AM4* *If you are experiencing AM4 assembly problems, please stop and visit our FAQ
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO – Tower CPU Cooler with BioniX P-Series case fan in push-pull, 120 mm PWM fan, for Intel and AMD socket, LGA1700 compatible – White
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(5670 customer reviews)
£64.66
| Brand | ARCTIC |
|---|---|
| Model | ACFRE00061A |
| Product Dimensions | 12.4 x 10.3 x 15.7 cm, 764 g |
| Maximum Rotational Speed | 1.7E+3 RPM |
| Noise Level | 2.3 Sones |
| Part Number | ACFRE00061A |
| Colour | White |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 2.1E+2 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Material Type | Aluminium |
| Included Components | Freezer 34 eSports DUO |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 764 g |
| Date First Available | 9 Jan. 2019 |
5670 reviews for ARCTIC Freezer 34 eSports DUO – Tower CPU Cooler with BioniX P-Series case fan in push-pull, 120 mm PWM fan, for Intel and AMD socket, LGA1700 compatible – White
Add a review Cancel reply
Related products
37% OFF
Rated 4.4 out of 5
(1713)








Patrick –
Nous avons 3 pc avec des…
romiilewis –
Does a 10/10 job at…
Luffy Reviews –
I purchased this cooler as…
Poke –
5800x3d için kullanıyorum….
Kyle –
Ik koop al een zo’n 10…
Morgan –
Extremely happy with it….
Luffy Reviews –
…
Durand –
Very quiet, works great,…
Alpaslan Yılmaz –
Funkar fint till sonens pc