| Brand | Apple |
|---|---|
| Manufacturer reference | IM27/CI5/3.2/16/1/2/17,1/CR/C |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Series | Intel Core i5 |
| Colour | silver |
| Form Factor | All-in-One |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 5120 x 2880 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Drive Interface | Unknown |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | AMD Radeon R9 |
| Graphics RAM Type | Unknown |
| Graphics Card Ram Size | 2048.00 |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | macOS Sierra |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 3 May 2018 |
Apple iMac with Retina Display 27-inch Desktop (Intel Core i5 3.2 GHz, 16 GB RAM, 1 TB, AMD Radeon R9 M390 with 2 GB memory, OS Sierra) – Silver – 2015 (Refurbished)
Rated 3.7 out of 5 based on 1 customer rating
(10 customer reviews)
£399.00
- Product Type – Personal Computer
- Operating System – Macos Sierra
- Hard Disk – 1000.00,Unknown
- Graphics – Amd Radeon R9
Be the first to review “Apple iMac with Retina Display 27-inch Desktop (Intel Core i5 3.2 GHz, 16 GB RAM, 1 TB, AMD Radeon R9 M390 with 2 GB memory, OS Sierra) – Silver – 2015 (Refurbished)” Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.3 out of 5
(12)
9% OFF
Rated 4.2 out of 5
(20)
9% OFF
Rated 4.3 out of 5
(12)






10 reviews for Apple iMac with Retina Display 27-inch Desktop (Intel Core i5 3.2 GHz, 16 GB RAM, 1 TB, AMD Radeon R9 M390 with 2 GB memory, OS Sierra) – Silver – 2015 (Refurbished)
There are no reviews yet.