- This pre-owned product is not Apple certified, but has been professionally inspected, tested and cleaned by Amazon-qualified suppliers.
- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) will be visible when the product is held 30 centimeters away.
- This product will have a battery that exceeds 80% capacity relative to new.
- Accessories may not be original, but will be compatible and fully functional. Product may come in generic box.
- This product is eligible for a replacement or refund within 1-Year of receipt if it does not look like new or work as expected.
Apple iMac (27-inch Retina 5K display, 3.0GHz 6-core 8th-generation Intel Core i5 processor, 1TB) – Silver (Latest Model) (Renewed)
Rated 3.7 out of 5 based on 1 customer rating
(28 customer reviews)
| Brand | Apple |
|---|---|
| Product Dimensions | 20.3 x 65 x 51.6 cm, 9.42 kg |
| Item model number | A2116 |
| Manufacturer | Apple |
| Series | Apple iMac |
| Colour | Silver |
| Form Factor | All-in-One |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 5120 x 2880 |
| Resolution | 5120 x 2880 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket A |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 1 |
| Hard Disk Description | SSHD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Radeon Pro 575X |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR5 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Optical Drive Type | None |
| Operating System | macOS Sonoma |
| Lithium Battery Energy Content | 7.07 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.5 g |
| Item Weight | 9.42 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 18 May 2019 |
Be the first to review “Apple iMac (27-inch Retina 5K display, 3.0GHz 6-core 8th-generation Intel Core i5 processor, 1TB) – Silver (Latest Model) (Renewed)” Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.3 out of 5
(12)
9% OFF
Rated 4.3 out of 5
(12)









28 reviews for Apple iMac (27-inch Retina 5K display, 3.0GHz 6-core 8th-generation Intel Core i5 processor, 1TB) – Silver (Latest Model) (Renewed)
There are no reviews yet.