- 144Hz refresh rates for ultra-smooth,brilliant images
- Reduces screen flickering to minimize eye strain during extended use.
- Synchronizes the display’s refresh rate with the graphics card to eliminate screen tearing and stuttering.
- 0.5ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
- Height Adjustable
AOC Gaming U27G4R – 27 inch Ultra HD 4K Monitor, 160Hz UHD or 320Hz FHD, Dual Frame, 1 ms, G-Sync comp., HDR400 (3840×2160, 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, USB Hub)
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(3239 customer reviews)
£208.99
| Brand | AOC |
|---|---|
| Product Dimensions | 22.76 x 61.39 x 51.6 cm, 8.2 kg |
| Batteries | 1 AAAA batteries required. (included) |
| Item model number | U27G4R |
| Manufacturer | AOC International |
| Series | U27G4R |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 3840×2160 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Voltage | 28 Volts |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 8.2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 18 April 2025 |
Be the first to review “AOC Gaming U27G4R – 27 inch Ultra HD 4K Monitor, 160Hz UHD or 320Hz FHD, Dual Frame, 1 ms, G-Sync comp., HDR400 (3840×2160, 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, USB Hub)” Cancel reply
Related products
35% OFF
Rated 4.5 out of 5
(227)
19% OFF
Rated 4 out of 5
(77)








3239 reviews for AOC Gaming U27G4R – 27 inch Ultra HD 4K Monitor, 160Hz UHD or 320Hz FHD, Dual Frame, 1 ms, G-Sync comp., HDR400 (3840×2160, 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, USB Hub)
There are no reviews yet.