- Peak Performance Unleashed: Effortlessly tackle tasks with the high-speed Celeron J4125 (quad-core, four-thread) processor, clocking up to 2.0GHz-2.7GHz, paired with Intel UHD Graphics 600. Seamlessly manage multiple applications, making it your perfect companion for brief business trips and travel.
- Immersive Full HD Brilliance: Dive into the brilliance of a 14-inch 1920 x 1080 full HD display. The 180° opening design expands your viewing angle, while the IPS FHD screen delivers visually stunning graphics. Easily connect to your TV via the Mini HDMI port for an even broader visual experience.
- Ample Storage, Swift Performance: Enhance your daily tasks with DDR4 8GB RAM and a responsive 128/256/512GB SSD. Expand your storage effortlessly with the TF card slot, ensuring swift data access and seamless multitasking for both work and entertainment.
- Versatile Connectivity Hub: Stay connected with the convenience of USB ports (x2), TF card slot, Earphone Microphone, DC Port, and Mini HDMI. This laptop’s comprehensive port design effortlessly caters to your varied connectivity needs in any situation.
- Windows 11 Pro & MS 2019 Office: Enjoy seamless operation with pre-installed Windows 11 Pro and the latest MS 2019 Office suite (Word, Excel, PPT, etc.). Rest assured with a 12-month manufacturer’s warranty and responsive customer support emails for post-purchase peace of mind.
Amita 14″ Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,…
Rated 3 out of 5 based on 1 customer rating
(6 customer reviews)
£249.00
| Brand | Amita |
|---|---|
| Product Dimensions | 32 x 21 x 1.8 cm, 2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Manufacturer | Amita |
| Series | J4125 |
| Colour | Rose Gold |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | [PO] Partially Obtainable |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 23 Sept. 2024 |
6 reviews for Amita 14″ Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,…
Add a review Cancel reply
Related products
6% OFF
Rated 4 out of 5
(30)

![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,...](https://bridge2list.co.uk/wp-content/uploads/2025/03/amita-14-rose-gold-laptop-fhd-ips-display-celeron-j4125-8gb-ddr4-128gb-ssd.jpg)
![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,... - Image 2](https://m.media-amazon.com/images/I/71xAm8idvXL._SL1500_.jpg)
![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,... - Image 3](https://m.media-amazon.com/images/I/81Z8wy+jWKL._SL1500_.jpg)
![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,... - Image 4](https://m.media-amazon.com/images/I/81AHkM-I+9L._SL1500_.jpg)
![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,... - Image 5](https://m.media-amazon.com/images/I/71448TZ4C1L._SL1500_.jpg)
![Amita 14" Rose Gold Laptop FHD IPS Display Celeron J4125 8GB DDR4, 128GB SSD Pink Laptop Notebook, [Windows 11&Office 2019] Ultra-Thin|180° Opening|USB3.0|BT, Perfect for Study,... - Image 6](https://m.media-amazon.com/images/I/81HWoCx3haL._SL1500_.jpg)


Paul –
Bought for my girl at…
Niamh –
Do not buy this…
Aleksandras –
its perfect for zoom…
Chanelle Jones –
After buying this for my…
Jason Butler –
Easy to set-up, like the…