- SNAPDRAGON X PLUS – The Swift Go AI features Qualcomm’s cutting edge Snapdragon X Plus chipset combines a 8-core CPU and a powerful GPU for incredible performance
- QUALCOMM HEXAGON NPU – The X Plus chipset’s dedicated Hexagon NPU adds 45 TOPS of hardware-level AI acceleration, making this one of the most powerful AI laptops on the market
- MICROSOFT COPILOT PLUS – Get exclusive access to the latest Microsoft Copilot features, such as Image Creator which allows you to unleash your creativity
- 120HZ WUXGA DISPLAY – The 14.5″ 16:10 display features a WUXGA resolution of 1920×1200, while the 120Hz refresh rate ensures high-speed action is smooth and blur-free
- THIN, LIGHT & PREMIUM – The Swift AI packs its incredible performance into a sleek body that’s less than 15mm thick and weighs just 1.36kg, the ideal laptop for anyone who needs to work on the go
acer Swift Go AI CoPilot+ PC SFG14-01 Laptop – Qualcomm Snapdragon X Plus – 8 Core, 16GB, 1TB SSD, Integrated Graphics, 14.5″ Full HD, Windows 11, Gunmetal Grey
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(4 customer reviews)
£699.00
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.26 x 1.65 x 22.6 cm, 1.32 kg |
| Batteries | 1 AA batteries required. (included) |
| Item model number | NX.KYXEK.003 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Swift Go AI SF14-11 |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14.5 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.4 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Qualcomm |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 24 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 75 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.32 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 30 Jun. 2024 |
4 reviews for acer Swift Go AI CoPilot+ PC SFG14-01 Laptop – Qualcomm Snapdragon X Plus – 8 Core, 16GB, 1TB SSD, Integrated Graphics, 14.5″ Full HD, Windows 11, Gunmetal Grey
Add a review Cancel reply
Related products
18% OFF
Rated 5 out of 5
(4)
19% OFF
Rated 3.8 out of 5
(20)








Amazon Customer –
Wonderful purchase. Easy…
Mr. A. Lillywhite –
Easy to set up. The oled…
Benjamin –
Just wanna get a new AI PC…
D. N. Barber –
Great laptop with loads of…