- Game Without Compromise: The Intel Core Ultra 9 processor 185H features newly optimized hybrid architecture and industry-leading technology that enables you to go beyond gaming and creation. With Intel, you can do it all. From progressing in the game to advancing in real life, Intel empowers you to be your best self.
- AI-Powered Graphics: Experience fast-paced gaming with NVIDIA GeForce RTX 4070 laptop graphics. Dive deep into lifelike visuals and unparalleled performance, all amplified by DLSS 3.5 technology. Harness AI-driven advancements for smoother, more immersive gameplay that keeps you at the edge of your seat.
- Game & Create in Unmatched Clarity: At 16” with a 16:10 aspect ratio, the pristine WQXGA+ (3200 x 2000) IPS LED backlit screen operates at a fast 165Hz refresh, with exceptional Calman Verified color accuracy and 3ms Overdrive response time. Alongside the suite of features from NVIDIA G-SYNC and NVIDIA Advanced Optimus, you’re guaranteed that whatever’s on-screen is a distinct viewing delight.
- Peak Performance Guaranteed: Keep cool under pressure. With the 5th Gen AeroBlade 3D Fan Technology combined with liquid metal thermal grease and vector heat pipes, you can maintain top performance in even the most heated moments.
- Copilot in Windows – your AI Assistant: Do more, quicker than ever across multiple applications with the centralized generative AI assistance of Copilot in Windows (in preview). Accessible with a single touch of the Copilot Key.
- AI-Assisted Noise Reduction: Enhance your streaming and gaming experience with PurifiedVoice 2.0. This cutting-edge technology utilizes AI to reduce background disturbances, ensuring exceptional voice clarity. The three-microphone setup, combined with beamforming, prioritizes your voice while muting unwanted ambient noises.
- Internal Specifications: 32GB LPDDR5X Memory; 1TB PCIe Gen 4 SSD; microSD Card Reader; Killer Wireless Wi-Fi 6E AX1675 supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including 2×2 MU-MIMO Technology, Supports Bluetooth 5.3 or above, Supports Bluetooth LE Audio, DTS X: Ultra Audio
- Fingerprint Reader: Featuring Computer Protection and Windows Hello Certification, help keep your Acer Predator Triton Neo secure.
- Master your Machine: Command with precision using the upgraded PredatorSense 5.0 utility app. Personalize your RGB keyboard’s glow across three zones, cycle between four gaming-centric operation modes, and adjust fan dynamics while keeping an eye on system health.
- Ports: 1 – Thunderbolt 4 Port, 1 – USB Type-C Port USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort over USB Type-C, USB Charging & Power Delivery, 2 – USB 3.2 Gen 2 Ports (One Featuring Power-off Charging), 1 – HDMI 2.1 with HDCP support, 1 – Headphone/Speaker/Line-out Jack with Support for High Impedance Headsets (Up to 600ohm)
Acer Predator Triton Neo 16 Gaming Creator Laptop | 16″ WQXGA+ 165Hz Calman Verified | AI-Powered | Intel Core Ultra 9 processor 185H | NVIDIA GeForce RTX 4070 | 32GB LPDDR5X |…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(49 customer reviews)
£1,282.55
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.61 x 1.88 x 24.92 cm, 2.05 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NH.QPPAA.001 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Predator Triton Neo 16 Gaming Creator Laptop |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 3200 x 2000 pixels |
| Resolution | 3200×2000 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1E+3 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | internal |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.05 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 11 Sept. 2024 |








Hristo Tashev –
Compre esta laptop durante…
Vadym –
Everything was fine ,…
Vadym –
A good laptop for the…
Luber Martínez –
Llegó con algunas manchas…
Dan Israel –
I got the 14″ 4070…
Cliente de Amazon –
Small and so powerful…