- Extreme performance – Compete or create with impressive performance and speed of the Intel Core i7-12700H processor of the 12th generation, with 14 cores and 20 threads to share and conquer any creative task or perform your most intense games
- The right fit: 35.8 cm W x 26.2 cm D x 2.0 cm H; 2.4 kg
- RTX, It’s On: The latest NVIDIA GeForce RTX 3060 (6GB dedicated GDDR6 VRAM) is powered by award-winning Ampere architecture with NVIDIA Advanced Optimus, Ray Tracing Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors supporting DirectX 12 Ultimate for the ultimate gaming performance
- Lightning fast display: this 16″ WQXGA (2560×1600) DCI-P3 100% IPS LED backlit NVIDIA G-SYNC display with 16:10 aspect ratio, an incredibly fast refresh rate of 240Hz and 500 nit brightness for the gamer or creator who the best picture t. Experiences
- Internal specifications: 16GB DDR5 memory (maximum 32GB); 512GB PCIe Gen 4×4 SSD
- Prioritize your speed: Intel Killer DoubleShot Pro with Ethernet E2600 and Wi-Fi 6E AX1675 allows simultaneous use of Wi-Fi and Ethernet and have total control over priority traffic to maximize speed, throughput and control
- Cooling perfected: the Triton 300 SE gaming laptop contains only the best: state-of-the-art cooling, tailor-made AeroBlade 3D fan technology of the 5th generation, Vortex Flow airflow guide (with tactfully placed thermal foam) and the cooling effects of liquid metal thermal material on an already industry-leading Intel CPU of the 12th generation.
- SUPERIOR SOUND DTS:X Ultra enhances your favorite games, movies and music with high-end surround sound through the dual speakers and an authentic audio experience when using your favorite headphones
- Full command: Give the 3-zone RGB keyboard a twist, open PredatorSense (via the always so comfortable hotkey) and adjust your rig to your precise preferences. While playing, give your performance a boost with easy to find turbo button.
- Ports for all accessories: 1 – Thunderbolt 4: USB Type-C port USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort via USB Type-C & USB charging, 1 – USB 3.2 Gen 2 port (with power-off charging), 1 – USB 3.2 Gen 2 port, 1 – HDMI 2.1 with HDCP support, headphones/speakers/liners. e-out clclcl, Ethernet (RJ-) 45), DC input for AC adapter
acer Predator Triton 500 SE Gaming/Creator Laptop | 12th Generation Intel i7-12700H | GeForce RTX 3060 | 16 Inch WQXGA 240Hz G-SYNC Display | 16GB DDR5 | 512GB Gen 4×4 SSD |…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(18 customer reviews)
£1,800.25
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.84 x 1.98 x 26.24 cm, 2.4 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NH.QGJAA.001 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | PT316-51s-7397 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560×1600 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Wattage | 99.98 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.98 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.4 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 20 May 2025 |









18 reviews for acer Predator Triton 500 SE Gaming/Creator Laptop | 12th Generation Intel i7-12700H | GeForce RTX 3060 | 16 Inch WQXGA 240Hz G-SYNC Display | 16GB DDR5 | 512GB Gen 4×4 SSD |…
There are no reviews yet.