- 【Statement】Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised
- 【Processor】 Intel Core i7-12700H 14 Core processor (2.7 GHz, up to 4.70 GHz Max Boost, 14 Cores) delivers unmatched speed and intelligence, enabling impressive creating, productivity, and gaming experiences.
- 【Upgraded】Up to 64 RAM smoothly run your games and photo and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. Up to 1TB PCIe NVMe SSD Storage boots up in seconds, get to files faster, and have room for loads of files with the lightning-quick solid state drive.
- 【Keyboard】 Ergonomically-designed hinge lifts the keyboard for comfortable typing, improved cooling, and a better sound experience.
- 【Operating System】 Windows 11 Home mode comes with advanced security features built right in, which can protect your rights and interests when you are online.experience.
Acer Predator Helios 300 Gaming Laptop, 15.6 inch FHD IPS 165Hz Display,14 Core Intel Core i7-12700H, NVIDIA GeForce RTX 3060, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, Windows 11 Home
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
£1,600.00
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.81 x 2.59 x 27.69 cm, 2.6 kg |
| Item model number | Acer Predator Helios 300 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Predator Helios 300 Gaming Laptop |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Rear Webcam Resolution | 720 Pixels |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Item Weight | 2.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Nov. 2022 |
2 reviews for Acer Predator Helios 300 Gaming Laptop, 15.6 inch FHD IPS 165Hz Display,14 Core Intel Core i7-12700H, NVIDIA GeForce RTX 3060, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, Windows 11 Home
Add a review Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Alejandro Diaz –
…