- NEXT LEVEL DISPLAY: The incredible WQXGA (2560×1600) display of the Predator Helios 16 not only features an unbelievable 250Hz refresh rate, it also has Mini LED backlighting which provides incredible brightness, contrast and HDR support
- BEYOND FAST: Play the most demanding games at the highest settings thanks to the NVidia RTX 4080 GPU, which offers a quantum leap in both performance and efficiency
- EXTREME PERFORMANCE: Intel’s latest overclockable 14th gen i9-14900HX CPU offers incredible performance to give you an edge during competitive gaming
- PREDATOR COOLING: Liquid Metal thermal grease, Vector Heatpipes and dual custom-engineered AeroBlade 3D fans combine to keep this immensely powerful laptop running cool and quiet
- MAGKEY 3.0: Tailor your gaming experience with 3 sets of interchangeable WASD keys, so you can find the perfect tactile feedback for extended gaming sessions
Acer Predator Helios 16 PH16-72 Gaming Laptop – Intel Core i9-14900HX, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4080 12, 16″ WQXGA 250Hz DCI-P3 100% MiniLED, Windows 11, Black
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(12 customer reviews)
£1,649.14
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.79 x 2.69 x 27.87 cm, 2.7 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NH.QNZEK.007 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Predator Helios 16 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Resolution | 2560×1600 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 5.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | NVIDIA RTX 4080 |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.7 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 16 Nov. 2023 |









John Richardson –
Bought this laptop as i…
Headphones head –
…
gabriel florin –
expensive but it does what…
Artee –
The performance is…
Alex –
Great visuals, very bright…
Timothy Davies –
Excellent product