- ACER NITRO V16 AI: Play all your favourite games on this powerful, AI-ready gaming laptop
- GAME CHANGER: Nvidia’s GeForce RTX 5070 GPU features incredibly powerful hardware and AI-powered frame generation and ray tracing
- AI FOR GAMERS: Nvidia’s RTX 50-series graphics cards use AI to supercharge your game’s fps with DLSS Multi-Frame Generation
- MIND-BLOWING GRAPHICS: The 16″ WUXGA (1920×1200) display offers 10% more detail than Full HD, for a more immersive gaming experience
- MADE FOR SPEED: With a 180Hz refresh rate, even the most action-packed games will appear smooth and blur-free
- DOMINATING PERFORMANCE: The AMD Ryzen AI 9 365 CPU and 32GB of DDR5 RAM ensure great gaming performance
- PLENTY OF STORAGE: With a 1TB SSD, you have plenty of space for your game library
- NITRO COOLING: The pair of cooling fans have 4 intakes and exhausts for maximum airflow to keep things cool
- FRUSTRATION-FREE ONLINE GAMING: Wi-Fi 6E connectivity and Killer ethernet help to minimise lag, drop-outs and other common annoyances
- GAME ON A BIG SCREEN: With HDMI and USB-C connections, you can easily connect your gaming laptop to an external monitor
Acer Nitro V16 AI ANV16-42 Gaming Laptop – AMD Ryzen AI 9 365, 32GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5070, 16″ WQXGA 180Hz, Windows 11, Black
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(4 customer reviews)
£1,717.74 Original price was: £1,717.74.£1,517.34Current price is: £1,517.34.
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36 x 2.45 x 27.6 cm, 2.44 kg |
| Item model number | NH.QYZEK.006 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Nitro V 16 AI |
| Colour | Black |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Socket | AM5 |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | RTX 5069 |
| Graphics RAM Type | GDDR7 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 76 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.44 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 Oct. 2025 |
4 reviews for Acer Nitro V16 AI ANV16-42 Gaming Laptop – AMD Ryzen AI 9 365, 32GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5070, 16″ WQXGA 180Hz, Windows 11, Black
Add a review Cancel reply
Related products
6% OFF
Rated 5 out of 5
(5)
14% OFF
Rated 4.1 out of 5
(3)








Ross Angelova –
Good laptop graphics great…
Sayan B –
This laptop is really well…
Jay –
It coming with issue on…
Sayan B –
Fantastic laptop, simple…