- “Chromebooks run ChromeOS, the fast, secure operating system from Google. This device is built to run on this operating system for optimised performance and security. [Simply sign in with your Google Account to get immediate access to built-in Google Workspace apps like Docs and Sheets]”
- “To use Microsoft 365, simply go to Microsoft365.com in your browser to create and edit Word, Excel, and PowerPoint files from the web. While desktop versions cannot be installed, this method provides full access. Note that a Microsoft 365 subscription is required for additional functionality.”
- ACER CHROMEBOOK SPIN 312: A compact and convertible laptop that’s perfect for kids, students or families
- CONVERTIBLE CONVENIENCE: The 360° hinge allows you to use it in 4 different modes, depending on your needs – tent, laptop, tablet & display
- TOUCH-ENABLED: The 12.2″ WUXGA display doesn’t just provide sharp detail, it’s also a touchscreen for added convenience and flexibility
- EFFICIENT PERFORMANCE: You get an Intel N100 CPU and 4GB of RAM keep all your favourite apps running smoothly
- AMPLE STORAGE: With 128GB of storage, you get plenty of space for all your apps, files & media
- ALL-DAY BATTERY: The battery lasts up-to 13 hours from a single charge, allowing you to use it all day
- ENHANCED VIDEO CALLING: The Temporal Noise Reduction (TNR) webcam produces a clear image in difficult lighting, while face detection auto-exposure ensures your face won’t be washed out or lost in shadow
- USB-C: Turn your laptop into a desktop – display up to 4K on an external monitor, transfer data at lightning-fast speeds and even charge your laptop, all via a single cable!
Acer Chromebook Spin 312 CP312-1H Convertible Laptop – Intel N100, 4GB, 128GB eMMC, Integrated Graphics, 12.2″ WUXGA Touchscreen, Chrome OS, Silver
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(8 customer reviews)
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 28.99 x 1.99 x 20.49 cm, 2.28 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.KYTEK.007 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Chromebook Spin 312 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 12.2 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel N100 |
| Processor Speed | 1.4 |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Life in hours | 13 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.28 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 May 2025 |








Amazon Customer –
Really good product. Easy…
mrs claire s hayward –
Nice Chromebook works well…
Thomas D’Alton –
This is my third acer…
DH –
I brought so I could use…
Chris Johns –
I only gave three stars…
SP –
Lot of parental control…
SAl –
I wish I bought this long…
Michael –
Only had this for a couple…