- EFFICIENT PERFORMANCE: The Intel Celeron CPU & 4GB of RAM in the Chromebook 314 keep things running smoothly
- STUNNING SCREEN: The 14″ Full HD display provides plenty of detail, ensuring your photos and videos will look amazing
- PLENTY OF STORAGE: With 64GB of storage, you’ve got loads of space for all your apps, files & media
- ALL-DAY BATTERY: With a battery that lasts up-to 10.5 hours from a single charge, you can use it all day without worrying about finding somewhere to charge
- USB-C: Turn your laptop into a desktop – display up to 4K on an external monitor, transfer data at lightning-fast speeds and even charge your laptop, all via a single cable!
Acer Chromebook 314 CB314E Laptop – Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB eMMC, Integrated Graphics, 14″ Full HD, Google Chrome OS, Silver
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(91 customer reviews)
£286.29
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.69 x 2.05 x 22.49 cm, 156.5 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.J37EK.002 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Chromebook 314E |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Chrome OS |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 157 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 3 Aug. 2023 |








A Kerr –
Daughter received as an…
M. E. Doherty –
Absolutely awful machine….
Forever Confused –
I bought this Chromebook…
A. Technican –
This is my first Acer…
Yusuf –
Amazing chromebook,…
mr & Mrs riches –
Easy to use first crome…
MIRIAM.SCHRAMM –
Very good to use- set up…
Really good laptop for the price really good battery life also. –
The laptop turns into a…