- EFFICIENT PERFORMANCE: The Intel Celeron CPU & 4GB of RAM in the Chromebook 314 keep things running smoothly – plus you get 64GB of storage for all your apps, files & media
- STUNNING SCREEN: The 14″ Full HD display provides plenty of detail, ensuring your photos and videos will look amazing
- OCEANGLASS TOUCHPAD: Made using plastic collected from coastlines & waterways, the OceanGlass touchpad provides a premium glass-like feel while also helping the planet
- WORK FROM AN YWHERE: The HD webcam with TNR technology & dual microphones with AI noise reduction allow you to video call from anywhere without worrying about being seen or heard clearly
- UUSB-C: Turn your laptop into a desktop – display up to 4K on an external monitor, transfer data at lightning-fast speeds and even charge your laptop, all via a single cable!
Acer Chromebook 314 CB314-3H Laptop – Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB eMMC, Integrated Graphics, 14″ Full HD, Google Chrome OS, Silver
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(97 customer reviews)
£136.63
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.64 x 2 x 22.5 cm, 2.39 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.KB4EK.006 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Chromebook 314 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop, Chromebook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Chrome OS |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.39 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 30 Jun. 2024 |








A. Technican –
This is my first Acer…
Yusuf –
Amazing chromebook,…
Vannessa Locker –
If your looking for a fast…
M. E. Doherty –
Absolutely awful machine….
G –
It’s a Chromebook, not a…
Arrow Quinnteon –
Delivery was faster than…
A Kerr –
Daughter received as an…
Paul Hill –
Easy to use and setup,…