- HIGH PERFORMANCE Equipped with the AMD Ryzen 7 5700U processor with a maximum magnification clock of up to 4.3GHz, 8 cores and 16 wires, which ensures robust performance for demanding tasks.
- VIBRANT DISPLAY – acer ComfyView 15.6″ FHD (1920*1080) high brightness LED-backlit display, providing clear and comfortable viewing.
- Superior connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2, which ensures fast and reliable wireless connections.
- Enhanced Webcam: Built-in HD webcam with 1280*720 resolution and 720P HD audio/video recording for clear video calls.
- Connectivity: Connect or charge your latest devices via the USB Type-C port with full features and additional connectivity options and increase productivity and functionality for the whole family.
Acer Aspire Premium Laptop | AMD Ryzen 7 5700U CPU (Beats i7-1250U) | 32GB RAM | 1TB SSD | 15.6″ FHD Display | Fast Wi-Fi 6 | Stylish Design | Ethernet Port | Remove
Rated 3.7 out of 5 based on 1 customer rating
(58 customer reviews)
£897.75
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.3 x 24.13 x 1.98 cm, 2.27 kg |
| Item model number | Aspire |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire |
| Colour | metallic silver |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Standby Life in hours | 9 Hours |
| Average Battery Life in hours | 9 Hours |
| Item Weight | 2.27 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 4 April 2025 |









Amy –
I am still in the…
AutumnFlower264 –
good quality i bought a…
moo –
Iv been working with…
moo –
This laptop had everything…
B. Carlton –
The acer aspire lite is a…