- HIGH PERFORMANCE – Powered by AMD Ryzen 5 5500U processor with a max boost clock up to 4.0GHz, 6 cores and 12 threads, ensuring robust performance for demanding tasks.
- VIVID DISPLAY – Acer ComfyView 15.6″ FHD (1920 x 1080) LED-backlit high brightness display, offering clear and comfortable viewing.
- SUPERIOR CONNECTIVITY – Features WIFI 5 and Bluetooth 5.2, ensuring fast and reliable wireless connections.
- Upgraded Webcam – Built-in HD webcam with 1280*720 resolution and 720p HD audio/video recording for clear video calls.
- EXCLUSIVE GIFT INSIDE – Find your special coupon inside due to package size restrictions. Contact us to claim your free exclusive gift
Acer Aspire Premium Laptop | 32GB RAM | 1TB SSD | 15.6″ FHD Display | AMD Ryzen 5 5500U (Beats i7-1250U) | Long Battery Life | Sleek Design | Ethernet Port |
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(54 customer reviews)
£745.43
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.04 x 23.93 x 1.98 cm, 1.59 kg |
| Item model number | Aspire |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire |
| Colour | metallic silver |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | internal, headphone jack |
| Speaker Description | 2 x 1.5W Stereo Speakers |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR SDRAM |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Life in hours | 9 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.59 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 17 Nov. 2024 |









54 reviews for Acer Aspire Premium Laptop | 32GB RAM | 1TB SSD | 15.6″ FHD Display | AMD Ryzen 5 5500U (Beats i7-1250U) | Long Battery Life | Sleek Design | Ethernet Port |
There are no reviews yet.