- Exceptional Performance and Productivity: Experience smooth and responsive performance powered by an up to AMD Ryzen 3 7320U processor and 8GB memory and 128GB SSD. Enjoy extended productivity thanks to the exceptional battery life and the support of Copilot, your everyday AI companion.
- Copilot in Windows – your AI Assistant: Do more, quicker than ever across multiple applications with the centralized generative AI assistance of Copilot in Windows Accessible with a single touch of the Copilot Key
- Immersive Visuals: With its narrow bezel design the 15.6″ 1080p Full HD IPS display is perfect for casual web browsing and watching movies or streaming, allowing for a sharp, detailed view of what’s in front of you. And with Acer BluelightShield, lower the levels of blue light to lessen the negative effects of blue light exposure.
- User-Friendly by Design: Seamlessly connect or charge your devices through dual full-function USB Type-C ports, while Wi-Fi 6 and HDMI 2.1 connectivity enhance your digital experiences to be faster, smoother, and more enjoyable.
- Unlock More with AcerSense: Intuitive device control is available at the touch of a button with AcerSense, which manages battery life, storage, and apps for optimal performance. Acer TNR solution and Acer PurifiedVoice enhance your video calling experience to a new level of clarity and quality.
- Kinder to the Planet: Packaged in 100% recyclable materials and featuring components made from post-consumer recycled plastic, Aspire Go holds both Energy Star certification and EPEAT Gold registration, empowering you to make a more responsible choice.
- Connections: 802.11ax Wi-Fi 6 Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 1×1 MU-MIMO technology; Supports Bluetooth 5.1 or above
- Video calling has never been so good on the 720p HD camera—which uses Acer’s TNR technology for high-quality imagery in low-light conditions along with Acer PurifiedVoice with AI Noise Reduction.
- Introducing Windows 11 Home in S mode: Family, friends, obsessions, music, creations—Windows 11 Home in S mode is the one place for it all. With a fresh new feel and tools that make it easier to be efficient, it has what you need for whatever’s next. Less noise, clutter, or chaos. Microsoft reimagined the way a PC should work for you and with you. Windows 11 is redefining productivity.
- Ports For All Your Accessories: 2 – USB Type-C Ports USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort over USB Type-C & USB Charging (Up to 45W), 1 – USB 3.2 Gen 1 Port, 1 – USB 2.0 Port, 1 – HDMI 2.1 Port with HDCP support, 1 – Headphone/Speaker/Line-Out Jack, 1 – Kensington Lock Slot, 1 – DC-in for AC adapter
Acer Aspire Go 15 AI Ready Laptop | 15.6″ FHD IPS Display | AMD Ryzen 3 7320U | AMD Radeon 610M Graphics | 8GB LPDDR5 | 128GB PCIe SSD | Wi-Fi 6 | Windows 11 Home in S Mode |…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(3 customer reviews)
£303.50
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.3 x 1.98 x 23.75 cm, 1.73 kg |
| Item model number | AG15-21P-R5YG |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Aspire Go 15 |
| Colour | Silver |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Amd Ryzen 3 7320U |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 610M |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 S |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.73 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 30 Aug. 2025 |









Chriz –
If you want this for web…
Old Customer- –
This Acer Aspire Go 15…
robo9 –
I wasn’t really expecting…