- Powerful productivity: The 12th Gen Intel Core i5-1235U processor delivers unmatched speed and intelligence, from streaming, browsing, photo and video editing and more. Discover the performance improvement you need for your biggest advancements.
- Visibly breathtaking: Experience crisp detail and crisp color on the 15.6″ Full HD IPS display with 81.18% screen/body, 16:9 aspect ratio and narrow edges.
- Stay cool: Experience solutions designed to maximize cooling with dual fans supporting multiple cooling modes and two copper thermal hoses
- Internal specifications: 8GB DDR4 memory; 512GB NVMe SSD to store your files and media
- Acer Purified.Voice technology features enhanced digital signal processing to cancel background noise, improve speech accuracy and far-field picking, making calls clearer.
- Connections: Dual Band 802.11ax 2.4GHz and 5GHz Wi-Fi 6 with 2×2 MU-MIMO technology; 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN; Bluetooth 5.1
- Ports for all your accessories: 1 Thunderbolt 4 port: USB 3.2 Gen 2 USB Type-C port (up to 10Gbps) DisplayPort over USB Type-C and USB charging, 3 x USB 3.2 Gen 1 ports (one with power off), 1 x HDMI 2.1 port with HDCP support, 1 x headphone/speaker/line out, 1 x Ethernet (RJ-4). 5) DC input for power adapter
- Operating System: Windows 11 Home
acer Aspire 5 A515-57-53T2 Slim Laptop | 15.6″ Full HD IPS Display | 12th Gen Intel Core i5-1235U | 8GB DDR4 | 512GB NVMe SSD | Wi-Fi 6 802.11ax | Thunderbolt 4 | Keyboard
£606.29
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.77 x 36.3 x 1.78 cm, 1.76 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.K3KAA.001 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | A515-57-53T2 |
| Colour | grey |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Processor Count | 10 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Earphone or Speaker |
| Speaker Description | Built-in speaker(s) |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | Corded Electric |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 7.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 3 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Number of Lithium Metal Cells | 3 |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 24 July 2023 |








119 reviews for acer Aspire 5 A515-57-53T2 Slim Laptop | 15.6″ Full HD IPS Display | 12th Gen Intel Core i5-1235U | 8GB DDR4 | 512GB NVMe SSD | Wi-Fi 6 802.11ax | Thunderbolt 4 | Keyboard
There are no reviews yet.