- VISIBLY STUNNING: The 15.6″ Full HD IPS screen combines incredibly sharp detail, vivid lifelike colours and wide viewing angles for a brilliant visual experience
- PLENTY OF STORAGE: With a 512GB SSD, you get plenty of room for all your apps, documents and media as well as lightning-fast performance
- USB-C: Turn your laptop into a desktop – display up to 4K on an external monitor, transfer data at lightning-fast speeds and even charge your laptop, all via a single cable!
- WORK FROM AN YWHERE: The HD webcam with TNR technology & dual microphones with AI noise reduction allow you to video call from anywhere without worrying about being seen or heard clearly
Acer Aspire 3 A315-44P Laptop – AMD Ryzen 5 5500U, 16GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, 15.6-inch FHD, Windows 11, Silver (Renewed)
£529.99 Original price was: £529.99.£469.99Current price is: £469.99.
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.29 x 1.99 x 24.13 cm, 2.9 kg |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire 3 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voltage | 240 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Item Weight | 2.9 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 30 May 2024 |
Be the first to review “Acer Aspire 3 A315-44P Laptop – AMD Ryzen 5 5500U, 16GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, 15.6-inch FHD, Windows 11, Silver (Renewed)” Cancel reply
Related products
9% OFF
Rated 4.4 out of 5
(257)
12% OFF
Rated 4.2 out of 5
(63)
19% OFF
Rated 3.8 out of 5
(20)








Reviews
There are no reviews yet.