- PERFECT ALL-ROUNDER: The Aspire 3 lets you power through your daily tasks, such as working from home or remote learning, with the Intel Core i3 CPU and 4GB of RAM
- MICROSOFT 365: You get a 12 month Microsoft 365 subscription included in the price, giving you Word, Excel, PowerPoint and more – plus 1TB of OneDrive cloud storage
- VISIBLY STUNNING: The 14″ Full HD IPS screen combines incredibly sharp detail, vivid lifelike colours and wide viewing angles for a brilliant visual experience
- PLENTY OF STORAGE: With a 128GB SSD, you get plenty of room for all your apps, documents and media as well as lightning-fast performance
- GET ONLINE WITH EASE: With dual-band Wi-Fi 6, you can connect to the internet in moments, plus lag and drop-outs are reduced to ensure a less frustrating online experience
Acer Aspire 3 A314-36P 14-inch Laptop – Intel Core i3-N305, 4GB, 128GB SSD, Windows 11 Home, Microsoft 365 Personal, Silver (Renewed)
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£9.89
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.83 x 1.89 x 21.72 cm, 2.26 kg |
| Item model number | i3-N305 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire 3 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 11 Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Item Weight | 2.26 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 27 Feb. 2024 |








1 review for Acer Aspire 3 A314-36P 14-inch Laptop – Intel Core i3-N305, 4GB, 128GB SSD, Windows 11 Home, Microsoft 365 Personal, Silver (Renewed)
There are no reviews yet.