- Smoothly and quickly watch videos, surf the web, or get some work done with the an 10th Gen Intel Core i7 processor1 and NVIDIA GeForce MX230 graphics1. Apps load faster, graphics perform better, and multitasking is more efficient with this powerful combination and up to 16GB of DDR4 memory1.
- Crisp, true-to-life colors come alive in FHD resolution1. Get more monitor real estate for these amazing visuals with a 17.3”, 15.6”, or 14” display with a narrow-bezel design1. Filter out eye-straining blue light and work longer in comfort with Acer BlueLightShield technology.
- A variety of vivid colors and a stylish chassis are enjoyable to the eye and pleasant to touch. At a starting weight of under 2kg1, the Aspire 3 can accompany you wherever you need to go, and with a battery life of up to 9 hours2, it has enough power to last you through the day.
- Enjoy solid, reliable performance paired with amazing data stability and durability with two slots for up to 512GB PCIe SSD1. Easily store and share your important projects and data with 2TB1 of hard drive space.
- Maintain a strong, consistent wireless signal with the strategically placed Wi-Fi 5 (802.11ac) wireless antenna. The optimized digital webcam and microphone keep you connected with amazing audio and visual clarity.
Acer Aspire 3 15.6″ Full HD A9 4GB 1TB HDD Win10 Home Laptop
Rated 3 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£435.83
| Brand | acer |
|---|---|
| Package Dimensions | 36.3 x 25 x 19 cm, 2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.HE8EK.006 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire |
| Colour | Charcoal Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Disk Description | HDD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce MX230 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4810 Milliamp Hours (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 17 Feb. 2020 |
Be the first to review “Acer Aspire 3 15.6″ Full HD A9 4GB 1TB HDD Win10 Home Laptop” Cancel reply
Related products
19% OFF
Rated 3.8 out of 5
(20)








1 review for Acer Aspire 3 15.6″ Full HD A9 4GB 1TB HDD Win10 Home Laptop
There are no reviews yet.