| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.8 x 1.99 x 23.6 cm, 1.45 kg |
| Batteries | 12V batteries required. (included) |
| Item model number | NX.A9JEK.005 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Aspire 1 A114-33 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Speed | 1.1 |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 4 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | SODIMM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 21 Sept. 2023 |
acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop (Intel Celeron N4500, 4GB RAM, 128GB eMMC, Windows 11 Home) – Silver
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(4 customer reviews)
£172.50
- Intel Celeron N4500 (1.1GHz, 16MB Cache, Max Turbo Boost 2.8GHz)
- 4GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 4 GB)
- 128GB eMMC Storage
- 14″ Full HD (1920 X 1080) IPS LED Backlit Display
- Windows 11 Home
4 reviews for acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop (Intel Celeron N4500, 4GB RAM, 128GB eMMC, Windows 11 Home) – Silver
Add a review Cancel reply
Related products
24% OFF
Rated 4.1 out of 5
(19)








Laurence Marchant –
Runs very slowly only two…