- IDEAL EVERYDAY LAPTOP: With a speedy Intel Celeron CPU and 4GB of RAM, the Aspire 1 can easily handle daily tasks such as working from home or remote learning
- MICROSOFT 365: You get a 12 month Microsoft 365 subscription included in the price, giving you Word, Excel, PowerPoint and more – plus 1TB of OneDrive cloud storage
- VISIBLY STUNNING: The 14″ Full HD screen offers plenty of detail, plus it features Acer’s VisionCare technologies to minimise eye strain and fatigue
- ALL-DAY BATTERY: The battery lasts up-to 8 hours from a single charge, allowing you to use it all day without having to worry about charging
- WINDOWS 11: With Windows 11 pre-installed you get the very best performance, the latest design and seamless integration of services such as Microsoft 365 and Microsoft Teams, for the best Windows experience ever
Acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop – (Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB, Full HD Display, Microsoft Office 365, Windows 11 in S Mode, Silver)
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(81 customer reviews)
£195.49
| Brand | acer |
|---|---|
| Package Dimensions | 48.1 x 32 x 6.4 cm, 1.45 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.A9JEK.006 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Aspire 1 A114-34 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 2.8 |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 8 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 36.7 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 3 Feb. 2022 |
81 reviews for Acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop – (Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB, Full HD Display, Microsoft Office 365, Windows 11 in S Mode, Silver)
Add a review Cancel reply
Related products
24% OFF
Rated 4.1 out of 5
(19)








This Laptop was delivered a day early ! Boxed and presented very well . I’ve set it all up and it’s running smoothly very happy with the quality of the product 10/10 –
Works great delivery was a…
Martin Cowell –
I purchased this laptop to…
jon b –
Very good 👍 thanks and it…
Lynn –
Theres such a lot on…
Acchey –
…
Lynneybear –
Easy to install very easy…
Patricia Clark –
Unfortunately my Acer…
Janice –
Easy to use.