- 🔹[New Release CPU: N150,which is faster and more powerful than the N100/N95] – ACEMAGIC Vista Mini V1 is powered by 2024 Latest In-tel Processor Twin Lake-N N150(4Cores/4 Threads, 6M In-tel Smart Cache, 0.8GHz, MAX TO 3.6GHz) , delivers more than 39% higher performance than N100(Reference from Cinebench R23). Performance at least +40%, GPU at least +23% compared with the previous CPU – N95/N5105/N5095. Remarkably power-efficient at 15W, it outperforms its predecessors, even rivaling some mainstream mobile processors from the past
- 🔹[Large Storage Capacity, Easy Expansion] – The Vista Series V1 Mini Computer is equipped with 16GB DDR4 and a 512GB M.2 2280 SSD, which enables the small PC to perform multiple high-performance operations at the same time. The business micro desktop offers fast data reading, writing and storage capabilities that ensure applications run smoothly. If you need more storage space, you can also add an M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD or an M.2 SATA SSD to expand the storage up to 2TB, allowing you to easily store and access a large amount of files and data.
- 🔹[Sleek Metal Body & High efficency cooling system] – The portable mini pc features a Silver Metal Body and can be stored in a bag and carried with you at any time, ideal for business trips. Save space by supper mini size(3.9×3.9×1.3 inch) and a VESA mount to install it on wall or monitors. Advanced Axial Fan & Internal Cooling Technology are practically silent at light load and even under load, the fans remain fairly quiet. Minimal or inaudible fan noise is perfect for concentrating on the task at hand!
- 🔹[WiFi&Bluetooth-Simply Compatible]- ACE Win11 Small PC have reliable and stable wireless connection, opening websites in seconds, watching movies without buffering and downloading files smoothly. Built-in Bluetooth enables you to connect multiple wireless devices such as mice, keyboard, headset, monitoring equipment, printer, monitor, TV and so on. High-speed wireless connection technology, reliable and efficient transmission speed, providing a faster internet experience for browsing and streaming
- 🔹[UHD Graphics & 4K Dual Screen Display] – The N150 multimedia server small pc is equipped with In-tel UHD Graphics(Execution Units 24EUs), ensuring faster image processing speed and 4K UHD video playback capabilities. With 1x HDMI 2.0 and 1x DP interfaces, it supports Dual display, creating a larger work area, allowing you to enjoy 4K UHD visual effects and entertainment and dual work efficiency
- 🔹[Package Included] – The V1 Mini Desktop PC can make BIOS settings in the operating system such as Auto Power On, Wake on LAN and more. Package includes: 1 x Mini PC, 1 x Power Adapter, 1 x HDMI Cable, 1 x Mounting Kit, 1 x User Manual.
ACEMAGICIAN Vista Mini PC V1 Windows 11 Pro, Twin Lake-N N150(Upgraded N100, up to 3.6GHz), 16GB DDR4 RAM 512 M.2 2280 SSD Micro PC,Mini Computer with 4K Dual…
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(342 customer reviews)
£219.99
| Brand | ACEMAGICIAN |
|---|---|
| Product Dimensions | 10 x 10 x 3.3 cm, 630 g |
| Item model number | V1-N150 |
| Manufacturer | ACEMAGICIAN |
| Series | V1-N150 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Resolution | 3840×2160 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Mobile CPU |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item Weight | 630 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 17 Dec. 2024 |
342 reviews for ACEMAGICIAN Vista Mini PC V1 Windows 11 Pro, Twin Lake-N N150(Upgraded N100, up to 3.6GHz), 16GB DDR4 RAM 512 M.2 2280 SSD Micro PC,Mini Computer with 4K Dual…
Add a review Cancel reply
Related products
4% OFF
Rated 4.5 out of 5
(291)
37% OFF
Rated 3.8 out of 5
(336)








![Kingant Standing Desk Height Adjustable Electric Stand Up Desks [48 x 24 Inch] - Ergonomic Sit Stand Desk Rising Desks for Home Office, Computer Desk, Stand Desk Workstation...](https://bridge2list.co.uk/wp-content/uploads/2025/05/kingant-standing-desk-height-adjustable-electric-stand-up-desks-48-x-24-100x100.jpg)
R Paul Manning –
Ich besitze diesen Mini-PC…
VH –
Very easy to set up and…
Bristol Mark –
I was very pleased with…
Andy –
A really nice little PC,…
Eduardo Giovanni –
Fijne en snelle Mini pc….
mik –
Vous cherchez un…
XJ –
…
Ubun –
I bought this to replace…
Ubun –
Well what can I say its…
Mark Cole –
Really happy with my…
Al –
When I set this up in my…
Thomas G. –
…
mik –
…