| Brand | GLOBAL MEMORY |
|---|---|
| Package Dimensions | 20 x 6 x 1 cm, 100 g |
| Item model number | 5048266681057 |
| Manufacturer | GLOBAL MEMORY |
| Colour | Multicolour |
| Form Factor | SO-DIMM |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | SO-DIMM |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Voltage | 1.2 Volts |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 100 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 21 Mar. 2019 |
8GB DDR4 2666MHz PC4-21300 260-PIN SODIMM MEMORY RAM COMPATIBLE WITH 27″ RETINA 5K IMAC (2019/2020)
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(3 customer reviews)
£235,549.44
- SIZE/CAPACITY: 8GB (1 x 8GB)
- VOLTAGE/POWER CONSUMPTION: 1.2v
- CAS LATENCY: CL19
- SPEED: PC4-21300 (2666MHz)
- TYPE/INTERFACE: 260-PIN DDR4 SODIMM
- IMAC 2019




David M –
Easy to install