- Enjoy ultra-fast speeds when creating presentations, compiling research or surfing the Web with the Lenovo IdeaPad 3 Laptop. A powerful Intel Core i3-10110U processor pairs with 8GB of memory, so you can quickly open and work within multiple programs at once. The dynamic touch screen makes it easy to use your laptop for drawing, taking handwritten notes and so much more.
- 15.6” HD touch screen with 1366 x 768 resolution displays vivid pictures and allows you to navigate your device with ease. LED backlighting provides a thinner, more energy-efficient screen. Intel UHD graphics Integrated graphics chipset with shared video memory provides solid image quality for Internet use, movies, basic photo editing and casual gaming.
- Intel Core i3-10110U 2-core 2.1GHz up to 4.1GHz; Ultra-low-voltage platform. Quad-core, eight-way processing provides maximum high-efficiency power to go. 8GB DDR4 memory runs powerful programs and applications. 256 solid state drive can store your documents, songs, photos, presentations and other files. Solid state drives are generally lighter, quieter, more cost-efficient and may consume less energy than the traditional hard drive. No optical drive
- Features Wireless-AC (802.11ac) for high-performance, cable-free networking. Secure Digital card reader allows for easy file transfers. Features 2x USB 3.0 Type A ports and 1x USB 2.0 Type A. Built-in 720p webcam with a privacy shutter helps you keep in touch with friends and family via video chat. Standard full size Non-backlit keyboard
- Runs on the Windows 10 Home in S Mode operating system; Dual 1.5-watt speakers with Dolby Audio create immersive sound. Bluetooth 5 technology can connect printers, mice and other devices to your laptop. HDMI port can connect to your compatible HDTV or media device to stream high-quality video. Free IFT 32GB USB3.0 Flash Drive, Color: Abyss Blue
2021 Lenovo IdeaPad 3 15.6″ HD Touchscreen Laptop, Intel Core i7-1065G7 Processor, 8GB Memory, 256GB NVMe SSD, Intel Iris Plus Graphics, HDMI, Windows 10, Platinum Gray, W/ IFT…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(22 customer reviews)
£519.37
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.22 x 25.35 x 1.98 cm, 2.47 kg |
| Item model number | 15-81WE-Touch |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | 15-81WE-Touch |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.3, 3.9 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Dual 1.5-watt speakers with Dolby Audio |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Plus |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Card Ram Size | 32 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Wattage | 1.5 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Rear Webcam Resolution | 720 Pixels |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Average Battery Standby Life in hours | 7.5 Hours |
| Average Battery Life in hours | 7.5 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 2.47 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Dec. 2020 |









22 reviews for 2021 Lenovo IdeaPad 3 15.6″ HD Touchscreen Laptop, Intel Core i7-1065G7 Processor, 8GB Memory, 256GB NVMe SSD, Intel Iris Plus Graphics, HDMI, Windows 10, Platinum Gray, W/ IFT…
There are no reviews yet.