- Gorgeous 10.2-inch Retina display
- A12 Bionic chip with Neural Engine
- Support for Apple Pencil (1st generation) and Smart Keyboard
- 8MP back camera, 1.2MP FaceTime HD front camera
- Stereo speakers
- 802.11ac Wi-Fi with 4G LTE Advanced mobile data
- Up to 10 hours of battery life
- Lightning connector for charging and accessories
- Touch ID for secure authentication and Apple Pay
- iPadOS 14 brings new capabilities designed specifically for iPad
2020 Apple iPad (10.2-inch, Wi-Fi, 32GB) Gold (Renewed)
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(2676 customer reviews)
£113.00
| Brand | Apple |
|---|---|
| Product Dimensions | 26.24 x 18.47 x 5.14 cm, 490 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | A2270 |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Series | iPad (8th generation) |
| Colour | Gold |
| Standing screen display size | 10.2 Inches |
| Screen Resolution | 2048×1536 |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 32 GB |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Size | 32 GB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Rear Webcam Resolution | 8 MP |
| Front Webcam Resolution | 1.2 MP |
| Operating System | iOS 14 |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 32.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.17 Kilograms |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 490 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 11 Nov. 2020 |
2676 reviews for 2020 Apple iPad (10.2-inch, Wi-Fi, 32GB) Gold (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.6 out of 5
(1829)
£134.01
Rated 4.6 out of 5
(2094)
£207.66
22% OFF
Rated 3.8 out of 5
(351)
Rated 4.6 out of 5
(1900)
£251.55
Rated 4.5 out of 5
(2704)
£195.21
Rated 4.5 out of 5
(2676)
Rated 4.3 out of 5
(577)
Rated 4.6 out of 5
(13)









Andre –
J’ai récemment acheté un…
Kimberley –
The iPad was in perfect…
Rotariu Florin –
Das Refurbished-Ipad kam…
Anabel –
Compré este ipad en mayo…
Camperman –
Fantastic item, ipad is…
Tracy J –
Good ipad good price…
liz porter –
Up to yet brilliant looks…
Emil i Ystad –
Snabb leverans…
Amazon Customer –
The ipad is in excellence…
Jana –
I was a bit hesitant about…
Anabel –
Sehr hilfreich in special…
F. D. Turner –
wonderful condition looks…
Sophia elenor –
Works so smooth, battery…