- FREE Upgrade to Windows 11 – The Windows 11 upgrade will be delivered to qualifying devices late 2021 into 2022. Timing varies by device. Certain features require additional hardware – more information found on Microsoft Windows store.
- Next-gen laptop with the versatility of a studio and tablet, so you can type, touch, draw, write, work and play more naturally
- More ways to connect, with both USB-C and USB-A ports for connecting to displays, docking stations and more, as well as accessory charging
- Choose from two colours Platinum or matte black and pair with a signature type Cover, surface Arc Mouse and surface Pen (accessories sold separately)
- Other features: Windows 10 Home. High-resolution PixelSense Display with touchscreen and fast, secured, password-free sign-in with facial recognition and Windows Hello
2019 Microsoft Surface Pro 7 with Intel Core i5-1035G4 (12.3-inch, 8GB RAM, 128GB SSD) Platinum (Renewed)
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(866 customer reviews)
£208.32
| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Package Dimensions | 32.7 x 25.9 x 4.9 cm, 775 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | VDV-00002 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Series | Surface Pro 7 |
| Colour | Platinum Device |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 12 Inches |
| Screen Resolution | 2736 x 1824 pixels |
| Resolution | 2736×1824 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Rear Webcam Resolution | 8 MP |
| Front Webcam Resolution | 8 MP |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Average Battery Life in hours | 10.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 6513 Milliamp Hours (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.9 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 775 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Oct. 2019 |








866 reviews for 2019 Microsoft Surface Pro 7 with Intel Core i5-1035G4 (12.3-inch, 8GB RAM, 128GB SSD) Platinum (Renewed)
There are no reviews yet.