- 【Exceptional Performance】Laptop computer is powered with the Core i7 (12 MB cache, 4 cores, 8 threads, up to 5.0 GHz) providing rapid processing speeds, powerful for effortlessly manages intense multitasking and heavy workloads, Perfect for business, creators,college students, and home users, this laptop excels in creating, video editing, streaming, gaming.
- 【Enormous Space】Laptop i7 with 16GB high-bandwidth DDR4 memory, powerful processing for advanced multitasking, demanding computing, smooth gaming, multiple tabs browsing, and everyday tasks. 1TB SDD offers ample storage, quick boot-up times, fast data access, and improves the overall performance, i7 laptop notebook delivers superior power at great value.
- 【Enhanced Connectivity】This laptop is equipped with WiFi and Bluetooth, providing ultra fast Internet speed and seamless connection for streaming media, browsing and connecting peripheral devices.Stay connected and productive with wireless technologies.Transfering photos, videos, music, and documents between your PC and phone without cumbersome cables.
- 【Stunning Visuals】:16″ laptop features1920×1080 display, 1920*1200 IPS screen with slim bezel,providing superior color accuracy and wide viewing angles. Laptop with a 16:10 aspect ratio Delivering sharp details, lifelike visuals for a breathtaking viewing experience.
- 【Thoughtful Design】Laptop features Touch ID fingerprint unlocking and a PIN code/password.True Vision 2 MP IR camera and immersive audio.It has a fullsize,backlit keyboard with a 10-key number pad for convenient typing.USB 3.0 × 1, USB 2.0× 1, TF card slot× 1, headphone jack× 1, Gigabit Ethernet, Type-C× 1, and HDMI x1.
16 Inch Laptop PC FHD Display Core i7 Processor Up to 5.0 GHz,Laptop Computer 16GB DDR4 1TB M.2 NVMe SSD, Fingerprint Reader, Integrated Webcam, Backlit Keyboard, Type-C, Office…
£348.00
| Brand | LEEDOW |
|---|---|
| Product Dimensions | 36 x 25 x 2.3 cm, 1.9 kg |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | I7 |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd |
| Series | ANL5-I7 Laptop |
| Colour | ANL5-I7 16GB+1TB |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2 GHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built-in speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc A350M |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 2.4 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 19 Volts |
| Front Webcam Resolution | 2 MP |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Standby Life in hours | 24 Hours |
| Average Battery Life in hours | 3 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.9 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 7 Dec. 2024 |









MD –
The computing side of this…
Russell –
Good
Matilda –
I bought this laptop, it…
dave –
dont hessitate to purchase one
joseph lovedale –
Bought this laptop to do a…
Daniel Reid –
Amazing product, however I…