- Powerful Processor: laptop is equipped with Core i5-8210 Y with turbo frequency up to 3.60 GHz, which can smoothly load applications and provide stable performance. Meet the multitasking needs of daily office and entertainment.
- High-speed memory and huge space: This laptops is equipped with 16GB RAM and 1TB SSD, the system runs fast and can run multiple applications smoothly at the same time, while providing strong protection for your work and entertainment with high-speed reading and writing and large-capacity storage.
- 16 inch laptop gaming: Portable laptop equipped with 1920×1200 Full HD resolution and 16:10 screen ratio and narrow bezel design, making the picture clear and sharp with rich details. From delicate scenes in HD movies to exquisite images in games, they can be perfectly presented, bringing users a shocking visual enjoyment.
- Battery: laptop is 5800mAh Lithium Polymer Battery Provides Excellent Battery Life for the Device.For Business People,Travelers or Students Who Often Go Out,at any time to meet the power needs of your device,so you can enjoy a convenient,Study or Entertainment.
- Useful doors: laptop have Type-Cx1,USB 3.0×3,Mini HDMIx1,DC Charging Portx1,TF card slot Supports 128G Expansion,RJ45x1,3.5mm Standard Headphone Jack x1, Webcam,1 x Headphone/Microphone, Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.0.Meet your diverse needs for ports in work and life
- Quality After-sales Service: laptop provides customers with lifetime technical support and 12-month .We will be dedicated to providing you with continuous support to ensure that your experience in using is smooth and reliable. If you have any problems in the process of using, please feel to contact us
16 inch Laptop, Core i5 laptops up to 3.60 GHz, 1920X1200 HD IPS Screen, 16gb ram 1TB SSD Student Computer, Notebook Work lap top Backlit Keyboard, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5, Mini…
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(33 customer reviews)
£379.99 Original price was: £379.99.£322.99Current price is: £322.99.
| Brand | Tunhail |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.9 x 2 x 24.5 cm, 1.45 kg |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | UL160-TY |
| Manufacturer | UCALCUL |
| Series | UL160-TY |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Core i5 |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 617 |
| Graphics Chipset Brand | CORE |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | NO |
| Front Webcam Resolution | 1 MP |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 11 Feb. 2025 |
33 reviews for 16 inch Laptop, Core i5 laptops up to 3.60 GHz, 1920X1200 HD IPS Screen, 16gb ram 1TB SSD Student Computer, Notebook Work lap top Backlit Keyboard, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5, Mini…
Add a review Cancel reply
Related products
40% OFF
Rated 4.3 out of 5
(205)
30% OFF
Rated 4.7 out of 5
(8)
46% OFF
Rated 3.9 out of 5
(21)








Js –
This is a 16 inch laptop…
mauro –
Para a dimensão que tem um…
MR S R PHINBOW –
Très bon ordinateur, rapide
L. Zhang –
This laptop is really…
L. Zhang –
All tech spec as detailed….
jyoti –
Molto veloce consiglio…
Kadriye Ciplak –
…
M. WILLIAMS –
I am satisfied
Js –
Alas no login, no factory…
Moniram Roy –
En el momento, este…
Client d’Amazon –
top
Marek Goluch –
The 5800mAh capacity meets…
Kadriye Ciplak –
Superb fast i5 laptop ,…