- Windows 10 Pro – Enjoy Windows 10 as it was meant to be with the most feature rich Windows 10.
- 11.6″ HD Anti-Glare IPS Display – Our latest Anti-Glare technology allowing long uses without any eye strain. Stops reflections by up to 82% allowing you to fully focus on your task at hand, perfect for students studying under bright LED lighting
- Storage 128Gb – Featuring 128Gb of Storage allowing you to save all your media for when you’re on the move
- RAM 4Gb – Maintain ease of use multitasking with 4GB of RAM in our smallest laptop yet
- Fusion5 has been honouring warranties since 2011. We have the upmost confidence in our product range so much so that we offer a full 12 month UK warranty period, applicable to our UK Service Centre.
11.6″ HD Windows 10 Professional Slim n Light Laptop – 128GB Storage, 4GB RAM, Anti-Glare, Dual-Band WiFi, USB 3.0 – Lightweight Design – Supports 256GB tf-card, C60Bv2 128GB Model
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(190 customer reviews)
| Brand | Fusion5 |
|---|---|
| Product Dimensions | 27.7 x 18.9 x 1.5 cm, 10 g |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. |
| Item model number | C60Bv2-128GB |
| Manufacturer | Fusion5 |
| Series | C60Bv2 128Gb |
| Colour | Windows 10 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 11.6 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N3350 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | The product includes built-in speakers. |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 500 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Average Battery Life in hours | 7 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 18 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 10 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 14 Dec. 2018 |
190 reviews for 11.6″ HD Windows 10 Professional Slim n Light Laptop – 128GB Storage, 4GB RAM, Anti-Glare, Dual-Band WiFi, USB 3.0 – Lightweight Design – Supports 256GB tf-card, C60Bv2 128GB Model
Add a review Cancel reply
Related products
24% OFF
Rated 5 out of 5
(1)









GRAHAM FOSTER –
The laptop is exactly what…
Paddy –
Nice little laptop it’s…
Alex Botham –
Great little laptop but…
Paul B. –
Lovely very easy to set up…
Paddy –
The Fusion5 is a fantastic…
David H –
I wanted a very small,…
John Sloan –
Easy to use , good…
John Sloan –
Needed and wanted…
Ralph Matthew Gash –
My wife and I travel quite…
Ralph Matthew Gash –
The laptop is very much…